Magyar tudományos áttörés a szervkárosodás megelőzésében

2025.04.22.
Magyar tudományos áttörés a szervkárosodás megelőzésében
Egyedülálló hatóanyagot fejlesztett ki az ELTE Természettudományi Kar kutatói által alapított EvolVeritas Biotechnológiai Kft., amely hatékonyan védi a szervezetet a szervátültetés, szívinfarktus vagy stroke során bekövetkező oxigénhiányos állapotot követő szervkárosodással szemben. Az áttörést jelentő molekuláról és annak hatásosságáról szóló tanulmányt az egyik legnevesebb tudományos folyóirat, az amerikai PNAS közölte 2025 áprilisában.

A kutatást Pál Gábor, az ELTE TTK biokémikusa, a fejlesztés alapjául szolgáló irányított evolúció hazai iskolateremtője, valamint Gál Péter, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont munkatársa vezették. A tudományos együttműködés eredményeként egy szabadalommal védett fehérjemolekulát hoztak létre, az EVO24L hatóanyag egy speciális enzim, a MASP-2 működésének blokkolásával képes megakadályozni az oxigénhiányos állapot után bekövetkező gyulladásos folyamatot, amelyet a szakirodalom reperfúziós károsodásnak nevez.

Mi történik a szervezetben infarktus vagy transzplantáció során? 
Ha egy ér elzáródik – például szívroham, stroke vagy szervátültetés során –, az érintett szerv oxigénhiányos állapotba kerül. A sejtek „vészjeleket” jelenítenek meg a felszínükön, amelyeket az immunrendszer érzékel, és a vérellátás helyreállítása után (történjen az akár gyógyszerrel, akár sebészi úton) a beáramló immunfehérjék azonnali gyulladásos választ indítanak el. Ezt az immunreakciót, amely kontrollálatlan gyulladáshoz és súlyos szervkárosodáshoz vezethet, a MASP-2 proteáz vezérli. Az EVO24L hatóanyag célzottan gátolja ezt a folyamatot: tökéletesen és tartósan lefedi a MASP-2 aktív helyét, így megelőzi a káros gyulladás kialakulását anélkül, hogy az immunrendszer egészét elnyomná.

Állatkísérletes bizonyíték – biztató jövőbeli alkalmazások 
Az új molekulát egy ausztrál vesespecialista kutatócsoport vizsgálta be transzplantációs állatmodellben. Azok az állatok, amelyek placebo kezelést kaptak, vesefunkciójuk gyors összeomlását mutatták. Ezzel szemben azoknál, amelyek EVO24L-t kaptak, a veseműködés stabil maradt, a szerv szövettani szerkezete pedig épen megőrződött. Az eredmény egyértelműen bizonyította a hatóanyag hatékonyságát és terápiás potenciálját.

ELTE-s alapítású spinoff cég globális célokkal 
Az EvolVeritas Biotechnológiai Kft. az ELTE TTK és a HUN-REN TTK közös kutatásaiból nőtt ki, és a feltalálók szakmai vezetésével működik spinoff cégként. A vállalat célja, hogy klinikai fejlesztésig és gyógyszerként történő forgalmazásig juttassa el az EVO24L-t, amely így világszerte alkalmazhatóvá válna a szervátültetés, szívinfarktus és stroke esetén jelentkező szervkárosodás megelőzésére. Emellett a cég más, szintén irányított fehérjeevolúción alapuló fejlesztéseken is dolgozik – például olyan ultraszelektív molekulákon, amelyek gyulladásos folyamatokat vagy vírusfertőzéseket (SARS-CoV-2, influenza) képesek gátolni. 

A Pál Gábor és kutatótársai által vezetett ELTE-s tudományos munka kiváló példája annak, hogyan születhet világszinten is jelentős biotechnológiai innováció az egyetemi és akadémiai kutatásokból.