Mátyus Edit nyerte az idei Ignaz L. Lieben-díjat

2025.05.19.
Mátyus Edit nyerte az idei Ignaz L. Lieben-díjat
2025-ben Mátyus Editnek, a Kémiai Intézetben működő Molekuláris Kvantumdinamika Kutatócsoport vezetőjének ítélte oda az Osztrák Tudományos Akadémia a rangos Ignaz L. Lieben-díjat.

A 36 ezer dolláros díjjal minden évben egy olyan 40 év alatti, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország vagy Magyarország területén dolgozó kutatót tüntetnek ki, aki a molekuláris biológia, kémia, illetve fizika területén végez kiemelkedő munkát.

Mátyus Edit a molekuláris kvantumdinamika területén végzett úttörő kutatásaiért nyerte el az elismerést. Az Akadémia méltatása szerint olyan nagy pontosságú kvantummechanikai módszereket fejleszt, amelyek lehetővé teszik molekuláris kvantumállapotok kiszámítását az elektron- és atommagmozgások figyelembevételével. Kutatásai lehetővé teszik a relativisztikus és kvantumelektrodinamikai hatásokkal kiegészített pontos számításokat is, és alapvető hozzájárulást nyújtanak a spektroszkópia, kvantumkémia és molekuláris asztrofizika területéhez.

Az Ignaz L. Lieben-díjat 1863-ban alapította az Osztrák Tudományos Akadémia, nevét a finanszírozó Lieben bankház alapítójáról kapta. A díjat 1937-ben felfüggesztették a Lieben család náci üldöztetése miatt, majd 2004-ben Isabel és Alfred Badel anyagi támogatásával élesztették újra.  A kitüntetést számos neves kutató nyerte már el, egyetemünkről 2008-ban Pál Csaba, az ELTE TTK Növényrendszertani és Ökológiai Tanszék egykori tudományos munkatársa, 2011-ben Kovács Mihály, az ELTE TTK Biokémiai Tanszék egyetemi tanára, 2017-ben pedig Farkas Illés, a korábbi MTA-ELTE Statisztikus és Biológiai Fizika kutatócsoportjának egykori tudományos főmunkatársa.

Az idei díjazott, Mátyus Edit már idáig is számos rangos díjat érdemelt ki kutatásaival, ő az első olyan kutató Európában, aki egyaránt elnyerte a molekuláris kvantummechanika területén dolgozó fiatal tudósoknak járó két legfontosabb szakmai díjat, az International Academy of Quantum Molecular Science, IAQMS Medált és a World Association of Theoretical and Computational Chemists, WATOC Dirac Medálját.

 

(Forrás: www.oeaw.ac.at; képek: ÖAW/Joseph Krpelan)