Miért érdekes a nanovilág?

Miért érdekes a nanovilág?
02/06

2025. február 06. 17:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online

02/06

2025. február 06. 17:00 -

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online


Tapasztó Levente akadémikus a nanotechnológiába ad betekintést a "Az atomoktól a csillagokig" előadásán.

A magyar televízióban is látható volt egy japán animesorozat Csip-csup csodák címmel, ahol a főhős a nyakában lógó varázskanál segítségével a kanál méretére tudott zsugorodni, és abból a perspektívából nagyon másképp látta a világot. Képzeljük el, mit látnánk a köröttünk lévő világból, ha nekünk is lenne egy csodakanalunk, amellyel nanométeres méretűre zsugorodhatnánk! Nem a megszokott tárgyainkat, hanem atomokat, molekulákat, esetleg vírusokat, sejteket. Szemben viszonylag nyugalmas makroszkopikus világunkkal ez egy sokkal mozgalmasabb világ lenne, minden iszonyatosan gyorsan izegne-mozogna, száguldozna vagy éppen rezegne. Képzeljük el aztán, hogy ezeket az atomokat és molekulákat nem csak megfigyelni tudjuk, de képesek vagyunk őket mozgatni és mindenféle érdekes szerkezeteket építeni belőlük! Ha erre képesek lennénk, számos csodálatos dolgot tudnánk létrehozni, integrált áramköröktől új gyógyszer-hatóanyagokig. És pontosan erre képes a nanotechnológia: molekulákat, nanométeres atomfürtöket és kristályokat hoz létre, figyel meg és manipulál. Persze ehhez nem varázskanalat használunk, hanem annál sokkal összetettebb eszközöket, de valóban képesek vagyunk „látni” és „szerelni” a nanométeres tartományban: az atomok és molekulák világában.

Tapasztó Levente a HUN-REN Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet tudományos tanácsadója, laborvezetője. Kiemelt kutatási területe nanotechnológiai eljárások fejlesztése grafén és 2D anyagok elektronszerkezetének kontrollált módosítására. 

Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az előadások online is követhetők a Természettudományi Kar közvetítőcsoportjának támogatásával, a videofelvételek napokon belül felkerülnek a sorozat weblapjára és YouTube-csatornájára is.