Nyolc ELTE-s kutató nyert ösztöndíjat az Akadémia pályázatán

A Magyar Tudományos Akadémia idén is meghirdette a gyermeket nevelő kutatók tudományos előmenetelét segítő pályázatát, melynek keretében az akadémiai doktori cím megszerzéséhez szükséges értekezés megírásának támogatására (1. kategória), valamint – a kisgyermeket nevelő kutatók reintegrációját segítendő – tudományos eredmények publikálásának támogatására (2. kategória) lehetett pályázni. Az 1. kategóriában pályázók 2,4 millió, a 2. kategóriában pályázók pedig 1,2 millió forintos vissza nem térítendő ösztöndíj-támogatást nyerhettek el.
A felhívásra a három nagy tudományterületről (bölcsészet- és társadalomtudományok, élettudományok, valamint matematikai és természettudományok) összesen 65 érvényes pályázat érkezett. Ezeket az adott tudományterületek szakértőiből álló zsűri szakmai és esélyegyenlőségi szempontok figyelembevételével értékelte, a nyertesekről az MTA főtitkára döntött. Idén az első kategóriában 14, a második kategóriában 28 pályázat támogatására nyílt lehetőség összesen 67,2 millió forint támogatási összeggel, a pályázaton összesen nyolc ELTE-s kutató nyert el ösztöndíjat.
1-es kategória
- Kiss Farkas Gábor, az ELTE BTK habilitált egyetemi docense, a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet oktatója (Dictamen és költészet: a retorikai bőség elmélete és gyakorlata a 15.-16. századi magyarországi irodalomban)
- Solymosi Katalin, az ELTE TTK egyetemi adjunktusa, a Biológiai Intézet oktatója (A színtestek szerkezeti és működésbeli változatosságának és változékonyságának szerepe a növények anyagcseréjében és környezeti stresszválaszaiban)
- Timár Andrea Éva, az ELTE BTK habilitált egyetemi docense, az Angol-Amerikai Intézet oktatója (Reading After Hannah Arendt)
2-es kategória
- Aradi Klára Tímea (Fluortartalmú pirrolidinszármazékok előállítása 1,3-dipoláris cilkloaddíciós reakciókkal)
- Dévai Kata, az ELKH-ELTE Interdiszciplináris Régészettudományi Kutatócsoport tudományos főmunkatársa (Római kori luxusüvegek kutatási lehetőségei Pannóniában)
- Lenkei Rita, az ELTE TTK tudományos munkatársa, a Biológiai Intézet oktatója (Egy természetes kognitív torzítást vizsgáló paradigma: ajtóválasztásos teszt kutyáknál)
- Széll Krisztián László, az ELTE PPK habilitált egyetemi docense, a Neveléstudományi Intézet oktatója (Reziliens és veszélyeztetett iskolák mint eltérő iskolai kontextusok)
- Szenczi-Velkey Beáta, az ELTE BGGYK egyetemi docense, az Atipikus Viselkedés és Kogníció Gyógypedagógiai Intézet oktatója (Otthoni literációs környezet hátrányos helyzetű térségekben. Szisztematikus szakirodalmi áttekintés).
A nyertesek teljes listája a Magyar Tudományos Akadémia honlapján érhető el.
Forrás: MTA