Öt új Lendület kutatócsoport alakul Karunkon

A Lendület Program célja a hazai fiatal kutatóbázis erősítése kutatóintézetekben, egyetemeken, közgyűjteményekben és közintézményekben folyó kutatások dinamikus megújításával, valamint kimagasló teljesítményű kutatók és kiemelkedő fiatal tehetségek külföldről való hazahívásával, illetve itthon tartásával. A Lendület Program a kiválóság és a mobilitás együttes támogatására irányul, ennek megfelelően célja, hogy a befogadó kutatóhelyeken új téma kutatására alakuló kutatócsoportok számára biztosítson forrást. A pályázati kiírásra idén 64-en jelentkeztek. Közülük 15-en – 10 férfi és 5 nő – nyerték el az akadémiai támogatást.
Mészáros Szabolcs a kutatócsoportját Szombathelyen hozza létre az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumban, de a tudományos kutatómunkát az ELTE Természettudományi Kar fizikusaival szoros együttműködésben és a hallgatók bevonásával végzik a következő években.
Az MTA Lendület pályázat esetén eddig mindössze három alkalommal fordult elő, hogy kétszer egymás után támogatták ugyanazt a kutatást. Az ELTE-n egyedüliként eddig Szöllősi Gergely fizikus kutatása kapott meghosszabbított anyagi támogatást a Lendület program keretében, így újabb 5 évig folytatódhat a 2016-ban elkezdett kutatómunka.
Az MTA Lendület Programjának 2021. évi nyertesei az ELTE-n:
- Bércz Kristóf: Matroid és diszkrét konvex optimalizálás
- Horváti Kata: Peptid alapú vakcinák: új formulációs stratégiák
- Kubinyi Enikő: Társállattartás evolúciós perspektívából: új megközelítés az emberi és az állati egészség fejlesztésére
- Mészáros Szabolcs: A Tejútrendszer kémiai feltérképezése
- Szöllősi Gergely János: Genomok mint a nagy evolúciós átmenetek dokumentumai
Forrás: MTA