Repozitórium

Repozitórium

Repozitórium
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Digitális Intézményi Tudástára (EDIT)  az egyetemen létrehozott dokumentumok tárhelye, archívuma.

Az EDIT-ben valamennyi dokumentum kap egy egyedi Handle-azonosítót (úgynevezett URI ’Universal Resource Identifier’ címet), amely hivatkozásként használható. Állandó elérést tesz lehetővé a dokumentum későbbi esetleges helyváltoztatása után is.  Az MTMT-be már felvett tudományos publikációk bibliográfiai adatai pár kattintással átkerülhetnek az EDIT-be. Egyszeri bevitellel szerepeltethetjük a tételeket a bibliográfiai adatbázisban (MTMT), és a teljes szöveget hozzáférhetővé tehetjük az EDIT-ben. Az EDIT tematikus kategóriákba rendezett gyűjteményekből áll. A kategóriák és gyűjtemények kialakításánál az ELTE igényeit tartjuk szem előtt.

Részletes tájékoztató ide kattintva érhető el.
URL: https://edit.elte.hu

Kategóriák

Gyűjtemények

Publikációk

Tudományos és egyéb publikációk, alkotások, konferencia előadások gyűjteményei.
A tudományos publikációk feltöltése az MTMT-n keresztül történik a szerző, illetve az általa megbízott MTMT adminisztrátor által.
Az ELTE-polgárok publikációs tevékenységének nyilvántartásáról a 6/2012. (II. 23.) számú rektori utasítás (http://www.elte.hu/file/ru_2012_06.pdf) rendelkezik.

ELTE Folyóiratok, kiadványok

Az ELTE vagy valamely egysége által kiadott folyóiratok, emlékkönyvek, konferenciakötetek, egyéb kiadványok gyűjteményei.

TDK/OTDK dolgozatok

Az egyetem hallgatói által készített TDK és OTDK dolgozatok gyűjteményei.

Szakdolgozatok

Az ELTE-n készült szakdolgozatok gyűjteményei.
A szerzői jogi és a könyvtári gyűjtőköri törvények értelmében az itt található anyagok (amennyiben a szerző másként nem rendelkezik) csak az Eötvös Loránd Tudományegyetem gépein tekinthető meg. A kéziratos szakdolgozatok csak a szerzői jogok maradéktalan tiszteletben tartásával használhatók.

Disszertációk (ELTE PHD)

Az ELTE-n keletkezett PhD-dolgozatok gyűjteményei. A disszertációk közzétételéről a 387/2012. (XII.19.) Kormányrendelet, valamint az egyetem Doktori Szabályzata rendelkezik.

  • Doktori szabályzat, 2013. (az ELTE Szervezeti és Működési Szabályzat I. kötet: Szervezeti és Működési Rend 12. sz. melléklete; Hatályon kívül helyezve 2016. szeptember 1. napjától. A doktori képzésre a 2016/2017-es tanévet megelőzően beiratkozottakra és a 2016. szeptember 1-jén doktorjelölti jogviszonyban állókra azonban ezt a szabályzatot kell alkalmazni!)
  • Doktori szabályzat, 2016. (az ELTE Szervezeti és Működési Szabályzat II. kötet: Hallgatói Követelményrendszer 6. SZ. melléklete)

Az EDIT-ben tárolt PhD értekezéseket aratja a DART-Europe portál.

Muzeális gyűjtemények, E-könyvtár

Az Egyetemi Könyvtári Szolgálat tagkönyvtárainak elektronikus és digitalizált dokumentumai.

Oktatási anyagok

Az egyetem oktatási célú elektronikus dokumentumainak gyűjteményei, melyekben adaptált digitalizált tankönyvek is találhatók. Az ELTE Fogyatékosügyi Központja a fogyatékossággal élő hallgatók megsegítése céljából tankönyveket adaptál. A tananyag akadálymentes, adaptált változata az arra jogosult (a fogyatékosügyi koordinátoroknál regisztrált) hallgatók számára érhető el.

Videotár

Az ELTE Videostúdióinak gyűjteményei.
Videotárunkkal csatlakoztunk az eduOER projekthez. A szolgáltatás a multimédiás, nyílt oktatási erőforrások hatékonyabb megosztását és terjesztését célozza európai szinten. A portál az alábbi címen érhető el: https://portal.oer.geant.org/searchmultimediaobjects/ELTE

Útmutatók, segédletek, katalógusok

MTMT és EDIT tájékoztató anyagok, segédletek, valamint könyvtári katalógusok gyűjteményei.

Irattári dokumentumok

Beszámolók, szabályzatok, formanyomtatványok gyűjteményei.

Szabadalmak, Pályázati termékek

Pályázati dokumentáció és szabadalmak gyűjteményei.


Hozzáférés

Az EDIT a nyílt, szabad hozzáférés eszméjére épül, azaz hogy mindenki számára ingyenesen olvashatóvá, letölthetővé, hozzáférhetővé váljanak a feltöltött dokumentumok, indexelhetők és kereshetők legyenek.

A repozitóriumi elhelyezés a mindenkori szerzői jogszabályoknak és kiadói előírásoknak eleget téve történik. A feltöltési folyamat részeként az ELTE főtitkára által jóváhagyott elhelyezési megállapodást fogad el a feltöltő. A szerző emellett védheti dokumentumát Creative Commons Licenc használatával (http://creativecommons.org/).

A repozitórium tartalmának elérése szintekre korlátozható:

  • 1. szint: csupán a dokumentum néhány metaadata (szerző, cím, kiadás dátuma) tekinthető meg;
  • 2. szint: hozzáférhetünk a dokumentum összes metaadatához;
  • 3. szint: a metaadatok mellett a teljes szöveg is letölthető.

Ezek a hozzáférési szintek IP-alapú vagy jelszavas bejelentkezéssel kontrollálhatók. Feltöltési és elérési jogosultság egyénenként és csoportonként is adható. A felhasználó a dokumentumban meghatározott Creative Commons nyilvános feltételeinek elfogadásával, illetve a mindenkori szerzői jogszabályok figyelembevételével használhatja a művet.


Regisztráció

A regisztrált/bejelentkezett felhasználók elérhetik a „Saját polc” funkciót, ahová elmenthetik a számunkra fontos tételeket, dokumentumokat; elmenthetik kereső kifejezéseiket; illetve feliratkozhatnak gyűjteményekre, hogy az újonnan feltöltött tételekről e-mailes értesítést kapjanak.

A regisztáció menete:

  • ELTE polgároknak
    Az EDIT az ELTE polgárait egyértelműen azonosítja IIG (caesar) azonosítójuk alapján. Bejelentkezéshez meg kell adnia azonosítóját és a hozzá tartózó jelszavát.
    Az EDIT nyitóoldalán lévő jobb oldali menüsorban kattintson a „Bejelentkezés” menüpontra, majd válassza a „Bejelentkezés IIG azonosítóval” opciót.
    Amennyiben Ön ELTE-polgár, de még nincs IIG-azonosítója, igényelhet elektronikus úton az ügyfélkapu segítségével, vagy személyesen az ELTE Informatikai Igazgatóság Operátori szolgálatán.
     
  • Nem ELTE polgárként
    Amennyiben nem rendelkezik IIG azonosítóval egy tetszőleges e-mail címmel is regisztrálhatja magát az EDIT-ben.
    Regisztráció: Az EDIT nyitóoldalán lévő jobb oldali menüsorban kattintson a „Regisztráció” menüpontra, majd adja meg e-mail címét. A megadott e-mail címre üzenet érkezik, mellyel megerősítheti regisztrációját.
    Bejelentkezés: Az EDIT nyitóoldalán lévő jobb oldali menüsorban kattintson a „Bejelentkezés” menüpontra, majd válassza a „Bejelentkezés EDIT felhasználóként” opciót.

Feltöltés repozitóriumba az MTMT-ből

Az MTMT-ben már szereplő közleményt egyszerűen át lehet emelni az EDIT repozitóriumba az alábbiak szerint. Az MTMT-ben szereplő közleményeket tehát nem szükséges kézi felvitellel betölteni a repozitóriumba. 

Az MTMT-ből való áttöltés folyamata az EDIT-be:

  1.  A rekord kijelölése az MTMT-ben egy kattintással, ilyenkor a háttere kék.
  2. Műveletek gombra kell kattintani, majd ki kell választani a feltöltés repozitóriumba menüpontot. 

3. Meg kell adni a Teljes szöveg elérési útját a Fájl utáni nyílra kattintva, majd meg kell adni a repozitóriumot (EDIT az ELTE repozitóriuma), az OA típust, az embargót, ha van, és ki kell pipálni a Elolvastam és tudomásul vettem a kapcsolódó jogi nyilatkozatot szöveget. 

4. Az adott folyóirattal kapcsolatos repozitóiumi elhelyezéssel kapcsolatos tudnivalókat a Sherpa Romeo oldalon találja meg: Itt a folyóirat nevére kell keresni, majd ki kell választani az Ön cikkére érvényes megjelenési formát, és megnézni, hogy a folyóirat kiadója milyen archiválást engedélyez.

5. Az MTMT elküldi az ELTE repozitóriumába a dokumentumot, ahol az adminok ellenőrzik és kiegészítik a leírást, majd ha minden rendben, jóváhagyják.


Kézi feltöltés

A tudományos publikációk feltöltése az MTMT-n keresztül történik, nem szükséges az EDIT-ben regisztrált felhasználónak lenni.

Egyéb dokumentumok feltöltéshez regisztráció/bejelentkezés szükséges. A regisztrált felhasználók nem rendelkeznek automatikus feltöltési joggal. Ha szeretne feltölteni az EDIT-be, forduljon kari adminisztrátorához vagy a rendszer üzemeltetőihez.


Adminisztrátor

ELTE TTK kari adminisztrátor:


GYIK

  • Miért kell az EDIT, ha van MTMT? Miben más?
    Az MTMT csak a közlemények bibliográfiai adatait, míg az EDIT a dokumentumok teljes szövegét is nyilvántartja, kereshetővé és hozzáférhetővé teszi. 
     
  • Miért jó a kutatónak, ha felkerülnek a teljes szövegű publikációi az EDIT-be?
    Az EDIT az ELTE saját repozitóriuma, melybe mennyiségi korlát nélkül tölthetők fel az ELTE-n keletkezett publikációk és egyéb digitális tartalmak. Ennek következtében a kutatási eredmények hozzáférhetősége – valamint azok hatása, idézettsége – nő, továbbá szélesebb körben reprezentálttá válik egyetemünk együttes tudásvagyona. Minden feltöltött dokumentum egyedi és állandó azonosítóval rendelkezik, ezért a hosszú távú hozzáférhetőség biztosított. A különböző repozitóriumindexelő rendszerek segítségével a feltöltött dokumentumok bekapcsolódhatnak a világ tudományos vérkeringésébe.
     
  • Hogyan tölthetem fel a tudományos publikációimat az MTMT-n keresztül?
    Az MTMT-be már felvett tudományos publikációk bibliográfiai adatai pár kattintással átkerülhetnek az EDIT-be. Egyszeri bevitellel szerepeltethetjük a tételeket a bibliográfiai adatbázisban (MTMT), és a teljes szöveget hozzáférhetővé tehetjük az EDIT-ben. Áttöltési útmutató az alábbi linken: http://hdl.handle.net/10831/9294
     
  • Miben nyújt többet az EDIT, mint más teljes szövegű adatbázisok (pl. a REAL)?
    Az EDIT az ELTE saját intézményi repozitóriuma, mely igényeink szerint alakítható és saját anyagainkkal tölthető fel. Tudástára révén növeli egyetemünk nemzeti és nemzetközi hírnevét. Egy helyre rendszerezi és visszakereshetővé teszi a kutatási dokumentumokat, hallgatói dolgozatokat és az intézményben született nem publikálásra szánt tartalmakat. Az anyagokhoz való hozzáférés igény szerint állítható be, lehet teljesen nyilvános vagy korlátozott.
    Az EDIT tematikus kategóriákba rendezett gyűjteményekből áll. A kategóriák és gyűjtemények kialakításánál az ELTE igényeit tartjuk szem előtt.
    A könyvtárosok rendelkeznek a repozitórium kialakításához és gondozásához szükséges ismeretekkel, úgymint az információkezelés, a metaadat-készítés (katalogizálás) és az archiválás. Az ELTE könyvtárai már nem csupán külső információkat továbbíthatnak az intézmény tagjaihoz, hanem az intézményben született dokumentumokat közvetíthetik a világ felé.
     
  • Mit jelent az, ha egy repozitórium minősített?
    Ahhoz, hogy az üzemeltetők és a felhasználók megbizonyosodhassanak arról, hogy a repozitórium szolgáltatásai megfelelő színvonalúak – megbízható, hosszú távon biztonságos, továbbá metaadataikat szabványos protokollokon keresztül osztják meg – többlépcsős minősítési rendszert dolgoztak ki. Azok a tudástárak, amelyek megfelelnek az előírt feltételeknek, minősített repozitórium címet kapnak. Az EDIT minősített repozitórium.