Új Lendület-kutatócsoport indul a TTK-n

Az MTA Lendület Programja a kiválóságot, a kimagasló teljesítményt célozza meg, ezzel járulva hozzá a hazai fiatal kutatóbázis erősítéséhez. A program kiemelkedő fiatal tehetségek és kimagasló teljesítményű kutatók számára áttörő eredményeket ígérő kutatócsoportok létrehozásához biztosít forrást.
Az MTA felhívására idén 135 érvényes pályázat érkezett, 33 a bölcsészet- és társadalomtudományok, 48 az élettudományok, 54 pedig a matematikai és természettudományok területéről. A Lendület Bizottság 2025. június 25-én döntött a támogatandó kutatócsoportok kiválósági rangsoráról és a támogatási összegekről. Az ötéves programra a 21 kiválasztott kutatócsoport összesen 4,3 milliárd forintot nyert el.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem négy nyertese közül ketten az induló, ketten pedig a haladó kategóriában szerepelnek. Két kutató a Bölcsészettudományi Kart képviseli, egy-egy kutató a Társadalomtudományi, illetve a Természettudományi Kar munkatársa. Az "induló" Lendák-Kabók Karolina 2023-ban, Pásztor Attila kollégánk pedig 2024-ben elnyerte „Az ELTE Ígéretes Kutatója” címet.
Az ELTE-n támogatott kutatások:
- Bárth Dániel (Néprajzi Intézet): A mindennapi élet lokális alakzatai Magyarországon 18–20. századi levéltári források tükrében (249 500 000 Ft)
- Földváry Miklós István (Ókortudományi Intézet): Az egyházi év és az emberi élet csúcspontjai: Alkalmi rítusok kódolása, feltérképezése és értelmezése (érett középkor) (249 500 000 Ft)
- Lendák-Kabók Karolina (Társadalmi Kapcsolatok Intézete): Vegyes családok: Identitás és hovatartozás keresése a konfliktus utáni társadalmakban (199 997 000 Ft)
- Pásztor Attila (Fizikai és Csillagászati Intézet): A kvantum-színdinamika kritikus pontja (200 000 000 Ft)
Pásztor Attila kutatócsoportja rácstérelméleti módszerek segítségével az erősen kölcsönható anyag fázisdiagramját vizsgálja, különös figyelmet fordítva a kritikus végpont keresésére. A fázisdiagram feltérképezéséhez három technikai újítást dolgoz ki: a QCD egy új diszkretizációját, egy új, állapotsűrűségen alapuló módszert valamint kontúrdeformációs módszereket.
Az ELTE-n folyó Lendület-kutatásokról az alábbi linken tájékozódhat.
(Forrás: MTA)