Új vírusellenes szert terveztek MI segítségével kollégáink

2024.11.05.
Új vírusellenes szert terveztek MI segítségével kollégáink
A mesterséges intelligencia és a fehérje-, illetve gyógyszerkutatás összefonódása hatékony új utakat nyit a betegségek elleni küzdelemben. Ezt példázza az idei kémiai Nobel-díjasok munkássága és az ELTE kutatóinak friss eredménye is, amely megmutatja, hogy a mesterséges intelligencia és az emberi kreativitás együttműködése forradalmasíthatja a gyógyszerkutatást, és új perspektívákat hoz a célzott vírusellenes terápiák fejlesztésében.

A SARS-CoV-2 vírus megjelenése 2020 egyik legjelentősebb egészségügyi eseménye volt. A világméretű kihívás gyors kutatói együttműködést váltott ki, amelynek eredményeként számos kisméretű molekulákra és fehérjékre épülő vírusellenes gyógyszer (antivirális terapeutikum) született. Ezek közül néhány az úgynevezett nanotestek kategóriájába tartozik, amelyek egy szerkezeti egységből álló (ú.n. egydoménes) fehérjék, és az antitestekhez hasonlóan képesek a vírusfehérjéket (antigéneket) megkötni. 

Az HUN-REN-ELTE Fehérjemodellező Kutatócsoportjának munkatársai ilyen nanotestek kötődési képességének javításán dolgoztak mesterséges intelligencia alapú algoritmusok segítségével. Az algoritmusok a természetben előforduló (vad típusú) nanotestek és antigének szerkezete alapján javasoltak mutációkat, az erősebb kötődés érdekében. A kutatók a javasolt mutációk hatását a molekulák dinamikus viselkedését szimuláló számításokkal vizsgálták. A számítógépes jóslatok alapján a legjobban teljesítő mutáns nanotesteket laboratóriumban előállították, majd ténylegesen megmérték, hogy mennyire kötődnek a vírusfehérjékhez.

A projekt során két olyan mutáns nanotestet találtak, amelyek a vad típushoz képest két különböző vírusváltozat (variáns) tüskefehérjéjéhez is erősebben kapcsolódnak. 

 

A szerzők eredeti cikke itt érhető el:

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jcim.4c01023

 

Podcast beszélgetés az idei kémiai Nobel-díjról:

https://www.youtube.com/watch?v=vXNP4IaG_HI