Áttekinthető tantervek, átlátható követelmények

2020.04.20.
Áttekinthető tantervek, átlátható követelmények
Az ELTE TTK Kari Tanácsa 2020. március végén elfogadta azt az alap- és mesterszakokat is érintő átfogó oktatási reformcsomagot, amelynek egyik legelső intézkedéseként egyszerűsítettek a tanterven. Ezáltal nemcsak az egyes kurzusok előfeltételi rendszere lett egyértelműbb, de a teljesítési követelmények is áttekinthetőbbé váltak. Az átalakítással bemutatható a Természettudományi Kar által indított szakok átfogó képzési struktúrája a teljes képzési időre vetítve.

A tantervi átalakítások segítenek kiegyensúlyozottabban eloszlatni a hallgatók leterheltségét és egyértelművé tette számukra a modulok közti feltételrendszert, valamint a kurzusok teljesítésének követelményeit. A reform-javaslat irányelveket tartalmaz, így minden intézet a saját igényeinek megfelelően tudja bevezetni az abban lefektetett új módszereket. Bizonyos szakokon, például a fizika alap- és mesterképzésen már megkezdték az új típusú tanterv szerinti oktatást. A hallgatók visszajelzéseiből azt látják, hogy már most csökken a diákok leterheltsége, így több időt tudnak fordítani a tudományos diákköri dolgozatokra vagy az egyéni kutatómunkára.

Megújított fizikaoktatás

A Fizikai Intézet már egy évvel ezelőtt módosította a tantervét. Az átalakítás két fő pillére közül az egyik az alacsony óraszámú tantárgyak összeolvasztása vagy beolvasztása a tematikailag hozzájuk illeszkedő magasabb óraszámú tantárgyakba annak érdekében, hogy

a hallgatók vizsgaterhelése csökkenjen és egyúttal a tantervi háló egyszerűbbé váljon.

A másik fő pillér az egyazon tantárgy különböző típusú kurzusainak (pl. előadás, gyakorlat, labor) egy egységben történő kezelése, ami lehetővé teszi, hogy folyamatos írásbeli számonkérés (dolgozatok, házi feladatok, jegyzőkönyvek stb.) mellett kiszámítható módon alakuljon a hallgatók érdemjegye, és kevésbé függjön egyetlen vizsgán való szerepléstől.

Az ábrán a Fizikai Intézet által átdolgozott fizikus specializáció tantervi hálója látható.

A fenti tantervből jól látható, hogy mely tantárgyakat hanyadik félévben ajánlott a hallgatóknak elvégezni annak érdekében, hogy minden félévben kiegyensúlyozott legyen az oktatási terhelése. Az átdolgozott tantervi háló lehetőséget ad a hallgatóknak az oktatókkal történő gyakoribb személyes konzultációra, az önálló kutatásra és az egyéni projektmunkák alaposabb elkészítésére, ugyanakkor az oktatók számára megteremti az alkalmat a tehetséggondozásra is.

Az egyszerűsített tantervi hálóval a hallgatók képet kapnak a képzés teljes spektrumáról és láthatják milyen ismeretekre tehetnek szert az egyes szemeszterekben.

A tantervek áttekintő ábrái - amelyek hamarosan a Kar valamennyi képzéséről egységes szerkezetben hozzáférhetőek lesznek - a hallgatók számára egyértelművé teszik az egymásra épülő tantárgyak rendszerét és azok előfeltételeit a teljes képzési időre vonatkozóan. Az eltérő színekkel jelölt egyazon témakörhöz tartozó tantárgycsoportokon túl a diákok láthatják, mely tárgyak elvégzése kötelező vagy melyek a kötelezően választható kurzusok. A Fizikai Intézet többi tantervi hálója, többek között a számítógépes fizikus specializáció vagy a biofizikus specializáció tanterve is átdolgozásra került.

Egyebek mellett a megújított képzési struktúrának is köszönhető, hogy a diákok szívesen választják az ELTE Természettudományi Kar fizikus képzését, mivel a jelentkezési adatok alapján idén is nőtt a fizika szakra jelentkezett diákok száma.

További reformok az oktatásban szeptembertől

A tantervi háló nemcsak a Fizikai Intézetben változott, az ELTE Természettudományi Kar többi intézete is a képzések tantervének módosításán dolgozik. A reformjavaslatokkal egybehangzó változások felmenő rendszerben a többi intézet képzésében is bekövetkeznek, ezért

a hallgatók már 2020. szeptembertől megtapasztalhatják a Kar oktatási rendszerében bekövetkező reformok pozitív hatását.

A tantervi háló átalakítása a Természettudományi Kar oktatási reformjainak csak egyik eleme. A modern oktatási módszertanban a frontális oktatás részaránya csökken, nagyobb szerepet kapnak a tanórákon kívüli aktív tanulás különböző formái. Ezzel egyidejűleg a természettudományi információk mennyiségi robbanása, ugyanakkor könnyű elérhetősége

csökkenti a lexikális tudás jelentőségét, és felértékeli az információk feldolgozására irányuló készségeket.

Az intézetek az elmúlt hetekben rendkívül sokat dolgoztak azon, miként tudják a legoptimálisabban beépíteni az oktatásba a reformjavaslat valamennyi pontját, többek között a kontaktórák részarányának csökkentését, a vizsgák darabszámára vonatkozó ajánlást, vagy a kreditszorzóval kapcsolatos útmutatást.

A hallgatók a fentiekhez hasonló módosításokat tapasztalhatnak majd szeptembertől a Biológiai Intézet, a Kémiai Intézet, a Földrajz- és Földtudományi Intézet, és a Matematikai Intézet képzéseinek tantervében is.

Az ELTE TTK Kari Tanácsa által elfogadott oktatási reformokat itt olvashatja el részletesen.