ELTE TTK a magyar tudománykommunikáció élvonalában
Idén Prof. Harangi Szabolcs vehette át az Év Ismeretterjesztő Tudósa Díjat, amelynek részeként egy kisbolygót is elneveztek róla. A (580619) Harangiszabolcs nevet viselő bazaltos kőzetből álló kisbolygót Sárneczky Krisztián fedezte fel 2011-ben.
A 580619) Harangiszabolcs kisbolygó
Az 1996-ban alapított Év Ismeretterjesztő Tudósa Díjat elsőként Simonyi Károly akadémikus, fizikaprofesszor vehette át. A kitüntetést a tudományos újságírók szavazatai alapján annak a kutatónak ítélik oda, aki a korábbi években a legtöbbet tette a tudomány közérthető megjelenítéséért, népszerűsítéséért az írott és az elektronikus sajtóban.
( Az év ismeretterjesztő tudósa |)
A Juhari Zsuzsanna-blogdíjat Papp Eszter fizikus kapta az ELTE TTK Science Podcast műsorvezetéséért.
Az ELTE TTK Science Podcast (https://ttk.elte.hu/podcast) 2021-ben indult, és célja az aktuális természettudományos felfedezések és események közérthető és hiteles kommunikálása, valamint a természettudományok népszerűsítése. Minden adásban különböző szakértők beszélnek a legfrissebb természettudományos eredményekről és hírekről. A podcast sorozat immár az 5. évadánál tart, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hallgatók körében. A legnézettebb részeknek több ezer megtekintésük van, köztük megtalálható olyan is, amit hét-nyolcezren is megnéztek.
A rendszeresen új tartalommal jelentkező ELTE TTK Science podcast egyaránt nézhető YouTube-on, de hallgatható a következő platformokon is: Spotify, Apple podcast, Google podcast.
A 2016-ban alapított Juhari Zsuzsanna-blogdíj névadója az Élet és Tudomány néhai szerkesztője, akinek nagy lelkesedéssel írt, elsősorban történelemtudományhoz kapcsolódó blogja ma is olvasható. A díjra tudományt népszerűsítő, magyar nyelvű blogok és videóblogok készítői nevezhetnek.
A díjátadó, Sárneczky Krisztián előadása a (580619) Harangiszabolcs kisbolygóról, Prof. Harangi Szabolcs “Miért és hogyan működnek a vulkánok - barát vagy ellenség?” című előadása, valamint a rendezvény során tartott további előadások az alábbi linken nézhetőek vissza:
Tudományos Újságírók Klubja: előadások és díjátadó – Videón a konferencia | MTA
(Írta Papp Eszter)