Matematika BSc
A képzés célja egyrészt az, hogy a hallgatók megfelelő elméleti alapokkal és gyakorlati ismeretekkel rendelkezzenek a mesterképzéshez, másrészt az, hogy képessé váljanak matematikai ismereteik műszaki, gazdasági, statisztikai és számítógépes területen való alkalmazására. Végzett diákjaink alkalmasak a matematikai elemzések eredményeinek hatékony kommunikálására, akár idegen nyelven is. A képzés során elsajátítják a matematika alapvető módszereinek alkalmazását, a matematikai kutatás fő módszereit. Az ideális jelentkezőnek megbízható matematikai ismeretei vannak, motivált és szorgalmas, érdeklődik a matematika iránt, értékeli annak szépségét, fontosságát. Már a képzés elejétől kezdve gondot fordítunk arra, hogy a különböző előképzettségű hallgatók a nekik megfelelő formájú és tartalmú oktatásban részesüljenek, a harmadik félévtől pedig a választható tárgyak gazdag kínálata teszi lehetővé, hogy mindenki kiemelkedő, személyre szabott képzést kaphasson. Az elméleti alapozó tárgyak (például az algebra, geometria, analízis területéről) elsősorban a matematikai témájú mesterképzésekre készítenek fel, a matematika modern alkalmazási területeit bemutató tárgyak (például az operációkutatás, számítástudomány) pedig a munkaerőpiac mellett a matematikát alkalmazó más tudományokban bizonyulnak hasznosnak. Az elméleti alapozó tárgyak elsősorban a matematikai témájú mesterképzésekre készítenek fel, a matematika modern alkalmazási területeit bemutató tárgyak pedig a munkaerőpiac mellett a matematikát alkalmazó más tudományokban bizonyulnak hasznosnak. A képzésben nagy hangsúlyt kap az informatika is, így bátran ajánljuk azon informatikai érdeklődésű diákoknak, akik a matematikát is kedvelik. A matematikusok iránt folyamatosan nő az igény a munkaerőpiacon, így végzőseink biztos elhelyezkedésre, jó karrier-lehetőségekre számíthatnak.
A szakot bemutató videók
Elhelyezkedési lehetőségek
A matematikusok iránt folyamatosan nő az igény a munkaerőpiacon, így végzőseink biztos elhelyezkedésre, jó karrier-lehetőségekre számíthatnak. A Matematikai Intézet több népszerű és jó karrierlehetőséget biztosító szakmára is felkészíti hallgatóit, mint például statisztikus, operációkutató, információs biztonsági szakember, adatelemző, matematikus, szoftver mérnök stb.
Kritériumtárgyak
Az ELTE Természettudományi Karán biológia, földtudományi és matematika alapszakokon valamint biológia és matematika osztatlan tanárképzési szakokon a tantervekben meghatározott egy vagy több tárgyból (matematika, kémia, biológia) úgynevezett kritériumtárgyat kell teljesíteniük. A kritériumtárgy célja a középiskolában szerzett ismeretek ellenőrzése, illetve az esetleges hiányok pótlása.
A Kar a szorgalmi időszak megkezdése előtt egy kritérium dolgozat megírásával lehetőséget biztosít a kritériumtárgy teljesítésére. Akinek a kritérium dolgozat nem sikerül, annak a tantervben szereplő kritériumtárgyak óráin részt kell vennie, és a félév végéig lesz lehetősége a kritériumtárgy teljesítésére. Ha az első félév végéig sem sikerül a tárgyat teljesíteni, a második félévben úgynevezett vizsgakurzus keretében még egyszer lehetőség van a tárgy felvételre, és teljesítésre.
Azoknak a matematika alapszakos és osztatlan matematika tanárszakos hallgatóknak, akik 2024-ben érettségiztek, és matematikából emelt szintű érettségin legalább 70%-os eredményt értek el, nem kell a matematika kritérium dolgozatot megírni. Nekik a kritériumtárgy az érettségi eredményük alapján teljesített lesz.
További információk: Kritérium dolgozatok és beosztás (elte.hu)
Tantervi hálók
További információk a szakról
A Matematika BSc szakról további, adott felvételi időszakra vonatkozó aktuális információk a felvi.hu oldalán olvashatók.
A szakról szóló további információk, kimeneti követelmények a Matematikai Intézet oldalán: www.math.elte.hu/kepzesek/bsc-alapkepzes/