Doktori képzések
Induló képzések 2024 – Doktori képzések
Az aktuális felvételiről itt tájékozódhat.
A Biológia Doktori Iskola 2001-ben jött létre és ma az élettudományok egyik legnagyobb hazai posztgraduális programja, amely a modern biológián belül széleskörű, kutatásorientált képzést nyújt. Az oktatási kreditek döntő részét a doktoranduszok nemzetközileg elismert kutatók irányítása és felügyelete mellett végzett gyakorlati kutatómunkából szerzik meg. A képzés célja, hogy a doktoranduszokat olyan tudással vértezze fel, amellyel sikeres életpályára léphetnek mind az alap-, mind az alkalmazott élettudomány számos területén. Az szerzett tudományos fokozat segíti az elhelyezkedést a biotechnológia, az egészségügy, a környezetvédelem területén éppúgy, mint a biológiához kapcsolódó egyéb iparágakban, kormányzati és civil szervezetekben.
Doktori Programok
- Etológia
- Genetika
- Idegtudomány és humánbiológia
- Immunológia
- Kísérletes növénybiológia
- Molekuláris sejt-és neurobiológia
- Ökológiaés evolúció
- Szerkezeti biokémia
- Zootaxonómia, állatökológia, hidrobiológia
A Fizika Doktori Iskolában folyik a legszélesebb körű oktató- és kutatómunka a magyar egyetemi intézetek közül a fizikai tudományok tekintetében. Érdeklődésünk az asztrofizikától a biológiai fizikáig, a komplex rendszerektől a kísérleti és elméleti részecskefizikáig, az anyagfizikától a reaktorfizikán keresztül a térelméletig terjed. Hazai és a külföldi egyetemeknek és kutatóintézeteknek nevelünk kiváló kutatókat, de igen fontos az iparban alkalmazott fizikusok, illetve a tanárok képzése is. Aktív részesei vagyunk nagy nemzetközi kutatási együttműködéseknek, mint pl. a LIGO, az LSST, a Pan-STARRS asztrofizikai illetve gravitációshullám-megfigyelő projektek, vagy a CERN CMS kísérlete.
Doktori Programok
- Anyagtudomány és szilárdtest fizika
- Fizika tanítása
- Részecskefizika és atommagfizika
- Statisztikus fizika, biológiai fizika és kvantumrendszerek fizikája
- Csillagászat és űrfizika
Az ELTE Földrajz- és Földtudományi Intézet a Kar legnagyobb és legsokoldalúbb intézete, ahol az oktatás és kutatás tárgya az emberiség otthona, a Föld, valamint annak szűkebb és tágabb kozmikus környezete. Több mint 130 éves története során az Intézet jogelődei a hazai geográfus- és földrajztanárképzés mindig meghatározó szereplői voltak. Oktatóink aktív kapcsolatokkal rendelkeznek a hazai és nemzetközi kutatóintézetekkel, piaci szereplőkkel, kormányzati és önkormányzati döntéshozókkal. Az intézet két központra oszlik, melyek közül a Földrajztudományi Központ a bolygónk felszíni viszonyait, azok kialakulását, a természet és társadalom kapcsolatát vizsgáló földrajztudománynak (geográfiának), míg a Földtudományi Központ a Föld felépítését, történetét, levegőburkát és kozmikus környezetét kutató tudományágaknak (geológia, paleontológia, geofizika, meteorológia és csillagászat) ad szervezeti keretet.
Doktori Programok
- Földrajz–Meteorológia
- Földtan–Geofizika
- Térképészet és Geoinformatika
Hevesy György Kémia Doktori Iskola
A Hevesy György Kémia Doktori Iskola képzési rendszerében nagy szerepet kap az önálló, egyéni kutatómunka, ezért hallgatóink jelentős része a vegyész mesterszakos diploma megszerzése után az intézet doktori iskolájában folytatja tanulmányait. A nálunk végzettek az ipari és akadémiai kutatás-fejlesztés és innováció számos területén, ezek közül is kiemelten a gyógyszerkutatás, az élelmiszerkémia, a környezetvédelem és környezetminősítés, az analitika, az alternatív energiaforrások fejlesztése, a petrolkémia és a műanyagipar területén helyezkednek el. Az ELTE Kémiai Intézetében évtizedek óta nemzetközi szinten elismert oktató- és kutatómunka folyik. Kiemelkedő kutatási területeink közé tartozik továbbá a fehérjekutatás, a biológiai rendszerek kémiája, az élelmiszer- és a környezet analitika, a szintetikus kémia, az elektrokémia és a nanotudományok.
Doktori Programok
- Szintetikus kémia, szerves és biomolekuláris kémia
- Elméleti és fizikai kémia, anyagszerkezetkutatás
- Analitikai kémia, anyagtudomány, elektrokémia, kolloidkémia és környezetkémia
Környezettudományi Doktori Iskola
A Környezettudományi Doktori Iskolában folyó munka lényege, hogy alapkutatási támogatást nyújtson környezettel kapcsolatos gyakorlati kérdések megválaszolásához, illetve környezeti problémák megoldásához. Ide tartozik pl. a természetvédelem, közegészségügy, vízminőség védelem, szennyezések vizsgálata a talajban és a légkörben, hulladékkezelés, környezeti radioaktivitás, és egy sor más terület. A doktori képzés során a kiválasztott tudományterületen szilárd elméleti és gyakorlati ismereteket adunk át, melyek jó alapot nyújtanak a későbbi pályához mind az alkalmazott területeken (iparban, környezetvédelmi szervezetekben, hatóságokban), mind az akadémiai irányban (kutatóintézet, egyetem). Iskolánkban jelenleg 151 akkreditált oktató illetve témavezető segíti munkánkat, több mint felük külső intézmények tudományosan is elismert vezető munkatársai, kutatói.
Doktori Programok
- Környezetbiológia
- Környezetfizika
- Környezeti földtudomány
- Környezetkémia
A Matematika Doktori Iskola erősségei a választható témák széles skálája, amely a matematika jelentős részét lefedi; a nemzetközi szinten is erős oktatói, témavezetői állomány; a kiterjedt nemzetközi kapcsolatok; és nem utolsó sorban a Matematikai Intézetben működő kutatócsoportokhoz való kapcsolódás lehetősége. A hallgatók, ha témájuk illeszkedik a megfelelő csoport kutatási területéhez, bekapcsolódhatnak például a négy MTA-ELTE kutatócsoport egyikének, vagy a Lendület csoportnak a munkájába.
Érdekességként említjük, hogy az amerikai CareerCast weboldal felmérése szerint a legjobb 10 foglalkozás között szerepel a statisztikus (1.), az operációkutató (3.), az adatelemző, kutató (5.), az egyetemi tanár (6.) és a matematikus (7.) – ezek mindegyike tipikus karrierlehetőség az ELTE Matematika Doktori Iskolában végzett hallgatóknak.
Doktori Programok
- Alkalmazott matematika
- Matematika-didaktika
- Elméleti matematika