Középiskolásoknak
Középiskolásoknak (és kisebbeknek)

Egyetemünkön számos program és rendezvény ad lehetőséget évről-évre, hogy kicsik és nagyok, diákok, családok és pedagógusok beleláthassanak a nálunk zajló izgalmas és sokszínű tudományos életbe. Legyen szó a kémialaborok zárt világáról, vulkánkutatásról, a dinoszauruszok felfedezéséről vagy éppen házi kedvenceink viselkedésének megértéséről, rengeteg izgalmas kérdéssel és programmal várunk minden jövőbeli ELTE-st, érdeklődő fiatalt és kevésbé fiatalt.
ELTE NEXT KÖZÖSSÉG
Ha középiskolás vagy, és már most szeretnél belekóstolni az ELTE egyetemi életébe, akkor az ELTE Next gimiseknek szóló közösség pontosan neked lett kitalálva. Ebben a közösségben mindent megtalálsz, amire szükséged van az ELTE felé vezető úton.
Az ELTE középiskolás közösségének tagjai előadásokon értesülhetnek az újdonságokról, kampusztúrákon, laborlátogatásokon fedezhetik fel az egyetemet. Kitölthetik az Orientify karriertanácsadó platformon az ELTE képzéseire specializált kérdőívet, amelynek segítségével megtalálhatják a leginkább megfelelő ELTE-szakot. Hozzájuthatnak kidolgozott érettségi tételekhez, kedvezményeket kapnak az ELTE Shopban és az Eötvös Kiadónál. Kipróbálhatják az ELTE-s életérzést.
Bővebb információ és regisztráció
ISMERETTERJESZTŐ ELŐADÁSSOROZATOK
Legyen szó fizikáról, földrajzról, kémiáról vagy biológiáról, nálunk mindenki megtalálja a neki szóló programot. Az előadásokra szeretettel várjuk a középiskolás diákokat, tanáraikat, valamint minden érdeklődőt. Az előadások egy része az ELTE Videóstúdió jóvoltából online is visszanézhető.
Az atomoktól a csillagokig
Hogyan keletkeznek a csillagok, hol vannak a fekete lyukak? Mire való a grafén, mire használják a kristályok rácshibáit, modellezhető-e az agy működése? Az atomoktól a csillagokig sorozatban az ELTE Fizikai Intézetben tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó fizikai érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak. Az előadások általában tudományos aktualitásokhoz kapcsolódnak, emellett oktatóink olyan kísérleteket is bemutatnak, amelyekre a középiskolában kevésbé van lehetőség. Az előadások online is követhetők és visszanézhetők.
Bővebben
Alkímia ma
Mivel foglalkozik a zöld kémia, mi az a megszilárdult füst? Mi a közös a világító szentjánosbogárban és a sarki fényben? Hogyan lesznek új gyógyszereink? Az Alkímia ma sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik. Az előadások online is követhetők és visszanézhetők.
Bővebben
Élő adás
Miért élünk hieararchiákban, van-e a barátságnak etológiája? Melyek a modern orvostudomány legfontosabb kérdései? Az ELTE Biológiai Intézete által szervezett Élő adás ismeretterjesztő sorozat a biológia különféle ágai között kalandozik, célja a legizgalmasabb és legújabb kutatási eredmények, valamint a megválaszolatlan nyitott kérdések bemutatása. A biológia robbanásszerűen fejlődő tudománya egyre több részletet tár fel előttünk: az élőlényeket alkotó molekulák rejtett világától a sejtek és az egyedek szintjén át egészen a fajok sokaságából felépülő életközösségekig. Az előadások online is követhetők és visszanézhetők.
Bővebben
Bakancslista
Az Állatrendszertani és Ökológiai Tanszék programján az egzotikus tájak és élőlények bemutatásán, valamint az élménybeszámolókon túl a vetítések azokról a természetes folyamatokról és veszélyekről is szólnak, melyek a Föld még megmaradt természetes életközösségeit alakítják, illetve veszélyeztetik.
Az aktuális előadásokról az Eseménynaptárban lehet tájékozódni: https://ttk.elte.hu/esemeny
Földrajzos Klub
Az ELTE Földrajzos Klub 1993 óta működik hullámzó intenzitással. Diákok és tanárok tartanak igen szerteágazó témakörökben előadásokat, melyeket laza, zsíroskenyerezéssel egybekötött beszélgetés követ.
Bővebben: foldrajzosklub.elte.hu
TÁBOROK
Eötvös természettudományos tábor
Az ELTE Eötvös József Collegium és az ELTE Természettudományi Kara olyan diákok jelentkezését várja, akikhez közel állnak a természettudományos tárgyak (matematika, fizika, biológia, kémia, földrajz), illetve az informatika, de még nem döntötték el, hogy milyen irányban szeretnének továbbtanulni. A tábor célja az egyetemi természettudományos szakok népszerűsítése az érettségi előtt álló középiskolás diákok körében.
Bővebben
Tehetséggondozás
Az ELTE TTK célja, hogy az ország legkiválóbb diákjait oktathassa, így fontosnak tartjuk, hogy már középiskolás korban támogassuk és mentoráljuk a legkiemelkedőbb, legelhivatottabb fiatalokat.
Talentum Program
Az ELTE TTK 2022-ben indult tehetséggondozó programja a természettudományok területén komoly érdeklődéssel rendelkező középiskolás diákok számára nyújt segítséget a természettudományok mélyebb megismeréséhez. Célja, hogy a motivált diákok egyetemi mentorok irányításával tapasztalatokat szerezhessenek az ELTE-n folyó természettudományos kutatásokról, illetve maguk is bekapcsolódhassanak a kutatómunkába.
Bővebben
Versenyfelkészítés, kiemelkedő nemzetközi eredmények
Kollégáink évek óta részt vesznek a nemzetközi természettudományos tanulmányi versenyekre, olimpiákra utazó magyar csapat kiválasztásában és felkészítésében. Az ország legtehetségesebb fiataljai támogatásukkal évről évre remek ereményekkel, érmekkel térnek haza.
Néhány eredmény a közelmúltból:
Remek eredmények a Kémiai Diákolimpián
Bronzérmes lett a magyar csapat a 2025-ös Ifjú Fizikusok Nemzetközi Versenyén
Múzeum
Az ELTE TTK Természetrajzi Múzeuma három kiállítással várja az érdeklődőket. Az üvegpiramis alatt a Biológiai és Paleontológiai Gyűjtemény, illevte a Trefort kertből átköltöztetett és itt eredeti állapotában újraépített Ásványtár a Lágymányosi Campus Déli Tömbjében, a Matematikai Gyűjtemény pedig az Északi Tömbben kapott helyet. A múzeum rendszeresen tart ismeretterjesztő foglalkozásokat, interakítv tárlatvezetéseket, illetve színesen látják az iskolás csoportokat is. Bővebb információk: muzeum.elte.hu
Építő játékok foglalkozás a Matematikai Gyűjteményben - építészet 6-100 éveseknek
Külső tér, belső tér, határ, tájolás, erő, anyag, szerkezet, forma... A foglalkozásokon játszva, építve, rajzolva tanulják meg a fiatalok olvasni a minket körülvevő épített környezetet. A foglalkozásokra előzetes bejelentkezés szükséges: epito.jatekok@gmail.com. A foglalkozások időpontja: szombat délelőtt (pontosabb infromációkról, korosztályokról tájékozódjanak a fenti e-mail címen.
Nyílt Napok
Az ELTE TTK minden évben megszervezi felvételi nyílt napját, amelyen minden természettudományos alapszakunk képviselteti magát. Várunk mindenkit felvételi tájékoztatókkal, képzésismertetőkkel, laborbemutatókkal, mintaórákkal! Az aktuális programért kövesd honlapunkat, vagy a Kar social média felületeit.
Ismeretterjesztő rendezvények
Karunkon számos ismeretterjesztő rendezvényre kerül sor évről évre. Ezek közül talán a legismertebbek, amelyekre minden évben sor kerül, a Kutatók Éjszakája és a Múzeumok éjszakája. Aktuális rendezvényekért figyeld az Eseméynnaptárunkat: ttk.elte.hu/esemeny