Fokozatszerzési eljárás
Fokozatszerzési eljárás: Erre az eljárásra a 3 éves doktori képzés után kerülhet sor, ahol a szigorlat már az eljárás része. Ez az eljárás nem ingyenes. Felhívjuk a figyelmet, hogy legkésőbb 2026. június 27-ig kezdeményezhető doktorjelölti jogviszony létesítése, melyet meg kell előznie egy un. kérelmezési eljárásnak, eljárásindítási engedélyezésnek és utána az anyagok formai és szakmai ellenőrzésének, javaslattételnek is.
Az, aki a jelen Szabályzat hatályba lépése előtt szerzett doktori képzésben abszolutóriumot, a jelen Szabályzat hatályba lépésétől számított 10 éven belül a doktori tanulmányaira való beiratkozáskor irányadó jogszabályok és szabályzatok rendelkezései szerint kezdeményezheti a doktori eljárás megindítását és a doktorjelölti jogviszony létesítését. EDSZ (a Szenátus CXCIV/2016. (VI. 27.) Szen. sz. határozatával elfogadva) 97.§ (1)
A doktori eljárásra jelentkezés előtt lehetőség van a benyújtandó iratok személyes konzultáció keretében a dokumentumok előzetes áttekintését, ellenőrzését kérni. Ez ügyben keresse a Doktori, Habilitációs és Nemzetközi Ügyek Csoport illetékes kollégáját a drhabilcsop@ttk.elte.hu címen.
A fokozatszerzési eljárásra vonatkozó szabályok
-
Nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.)
- EÖTVÖS LORÁND TUDOMÁNYEGYETEM SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZAT II. KÖTETE, A HALLGATÓI KÖVETELMÉNYRENDSZER 6. SZ. MELLÉKLETE - DOKTORI SZABÁLYZAT (a továbbiakban: EDSZ.) ill. ennek 6/6. SZ. MELLÉKLETE - A TERMÉSZETTUDOMÁNYI KAR KARI DOKTORI SZABÁLYZATA (a továbbiakban: TTKDSZ)
- EÖTVÖS LORÁND TUDOMÁNYEGYETEM SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZAT I. KÖTETE, A HALLGATÓI KÖVETELMÉNYRENDSZER 12. SZ. MELLÉKLETE - DOKTORI SZABÁLYZAT (a továbbiakban: EDSZ2013) ill. ennek 6/6. SZ. MELLÉKLETE - A TERMÉSZETTUDOMÁNYI KAR KARI DOKTORI SZABÁLYZATA (a továbbiakban:TTKDSZ2013 )
A fokozatszerzési eljárás során fizetendő díjak
(1) Az eljárási díj teljes összege 160.000.- Ft az eljárás nyelvétől függetlenül. Ebből az eljárás indításának díja díj 30 000.- Ft, amelynek megfizetését a jelentkezési anyag leadásakor igazolni kell, az eljárás lefolytatásának díja 130 000. (2) Az eljárás lefolytatásnak díja két részletben is megfizethető (előzetes egyeztetés után, ún. hiányos anyaggal jelentkezés esetén) az alábbiak szerint: a) első részlet: 65 000.- Ft (a doktorjelölti jogviszony létrehozásától számított 15 napon belül fizetendő), b) második részlet: 65 000.- Ft (az értekezés beadásakor fizetendő). (3) 150 oldalt meghaladó terjedelmű értekezés benyújtásakor másfélszeres eljárási díjat kell fizetni. A díjat a Neptun gyűjtőszámlára kell befizetni. (EDSZ2013 TTKDSZ 4. sz. melléklete 18§)
A befizetéssel kapcsolatban bővebben az alábbi oldalon tájékozódhat: www.elte.hu/neptun
A fokozatszerzési eljárás folyamata
1. Kérelmezési eljárás
A kérelmezési eljárásban megszabott feltételek alapján két módon lehet eljárásra jelentkezni, ha a jelölt erre előzetesen engedélyt kap:
Témavázlattal (ún. „hiányos anyaggal”) jelentkezés
Teljes anyaggal jelentkezés
Kérelmezési eljárás:
- Kérelem benyújtása a Doktori Iskola (DI) Vezetőjének, a kérést alátámasztó dokumentumokkal
- DI Doktori Tanácsa állásfoglalást tesz a kérelemről: feltételeket szabhat meg, leírásban szerepel még azok indoklása, részletezése, pontos határidők megszabása ezek teljesítésére.
- Ez felterjesztésre kerül a ELTE TTK Doktori Tanácsa (TDT) elé. Ott a szakmai döntést, ha pozitívan bírálják el, akkor határozatba kell foglalni a kérelem befogadását, a megszabott, szakmailag indokolt feltételeket, azok határidejét és azt, hogy a törvény szerint ezek bármelyikének nem teljesítése, elmulasztása esetén a kérelem elutasításra kerül, az eljárás nem ismételhető.
- Ezután a jelölt teljesíti a feltételeket, ezek dokumentálása és áttekintése után a
- DI megint a TDT elé viszi az ügyet,
- ahol, ha pozitívan döntenek, az a határozat születik, hogy engedélyezik a fokozatszerzési eljárás megkezdését.
A doktori eljárás megindításáról szóló kérelemről a tudományági doktori tanács dönt. Ez a hatáskör nem ruházható át a tanács elnökére, illetőleg a doktori iskola vezetőjére. A tudományági doktori tanács kizárólag formailag teljes kérelmekkel foglalkozik.
2. Előzetes teendők
- NEPTUN adatainak ellenőrzése és frissítése, a doktori.hu oldalon az adatbázis ellenőrzése, valamint az egyes tudományágakhoz tartozó szakterület ellenőrzése és megjelölése (az új képzés EDSZ 1. sz. melléklete alapján). A szakterületek listáját tartalmazó dokumentum ide kattintva elérhető.
- Kutatóhelyi vita (házi-, próba-, elővédés; intézeti, munkahelyi vita) megtartása
A doktori munkáról a benyújtása előtt az értekezés előzetes tudományos értékelésére a téma szerinti tudományos szakterülettel foglalkozó tanszék (intézet) tudományos tanácskozást (a továbbiakban: kutatóhelyi vita) szervez. A kutatóhelyi vitára meg kell hívni a téma szerinti doktori programban résztvevő oktatókat, a más egyetemeken folyó doktori képzésben a témával foglalkozó törzstagokat, témavezetőket, illetőleg az adott szakterület jeles tudományos szakértőit. A kutatóhelyi vitáról jegyzőkönyvet kell vezetni. A kutatóhelyi vita részletes szabályait a kari doktori szabályzatok állapítják meg, azzal, hogy a kari doktori szabályzat a doktori értekezés benyújtása előtt – a kutatóhelyi vita helyett – más előzetes értékelést is előírhat. (67/A. §)
- DOI azonosító igénylése: A DOI azonosítószám (digitális objektum azonosító/ digital object identifier, továbbiakban: DOI) a Doktori, Habilitációs és Nemzetközi Ügyek Csoportja részére a szükséges adatok és a kulcsszavak drhabilcsop@ttk.elte.hu e-mail címre való megküldésével igényelhető. A szükséges adatok:
- A szerző neve:
- A doktori értekezés címe és alcíme:
- A doktori iskola neve:
- A doktori iskolán belüli doktori program neve:
- A témavezető neve és tudományos fokozata:
- MTMT azonosító:
- Beadás éve:
A DOI azonosítót a hivatal e-mailben megküldi a hallgatónak, ezután a hallgató a "ADATLAP a doktori értekezés nyilvánosságra hozatalához és a DOI-azonosítók feltüntetéséről" c. nyomtatványt, ami megtalálható a Bírálati eljáráshoz kapcsolódó nyomtatványok című táblázatban, kitöltve és aláírva, a kérelem (ld. a Doktori eljárás további lépései I. pont) részeként megküldi a hivatalnak.
DOI azonosító csak a tényleges benyújtás naptári évére igényelhető.
- Amennyiben a doktori értekezést angol nyelven kívánja benyújtani, az angol nyelvű értekezés beadását vagy a doktori eljárás angol nyelvű lefolytatását előzetes engedélyeztetni szükséges.
- Témavezetőjének személyét is tisztázni kell és ha szükséges, új témavezetőt kell megválasztani és ennek adminisztrációját elvégezni.
-
Témaváltoztatás 45.§ (1) Ha a kari doktori szabályzat vagy a doktori iskola működési szabályzata más időtartamot nem határoz meg, a képzés megkezdésétől számított három féléven belül a doktorandusz kérheti, hogy tanulmányait más doktori oktatási programban, más témával, vagy más témavezető irányításával folytathassa.
-
(2) A hallgató témavezetéséről az (1) bekezdésben meghatározott időtartamon belül a témavezető is lemondhat, illetőleg javaslatot tehet társtémavezető kijelölésére. A témavezető a lemondását és javaslatát írásban, indokolással ellátva a doktori iskola vezetőjének küldi meg.
-
(3) A téma-, illetve témavezető-változtatásról a doktori iskola tanácsa dönt. A doktori iskola tanácsa ezt a jogkörét átruházhatja a doktori iskola vezetőjére.
-
- Az eljárás díját előre kell befizetni (Neptun Gyűjtőszámlára)
Doktorjelölti jogviszony
DOKTORJELÖLTI JOGVISZONY 64.§ (1) A kérelem elfogadásával doktorjelölti jogviszony jön létre a fokozatszerzési eljárást kérelmező és az Egyetem között. (…)
(2) A doktorjelölti jogviszony megszűnik:
a) a fokozatszerzési eljárás sikeres lezárásával, amikor a fokozatot az Egyetemi Doktori Tanács a doktorjelöltnek odaítéli;
b) ha a doktorjelölt a jogviszony létesítésének napjától számított két éven belül nem nyújtotta be a doktori értekezését;
c) ha a tudományági doktori tanács a fokozatszerzési eljárást megszünteti, mert
ca) két hivatalos bíráló nem javasolta a doktori értekezés nyilvános vitára bocsátását;
cb) a megismételt a doktori szigorlatát is “insufficienter”-re minősítették vagy a doktorjelölt az első sikertelen szigorlata után írásban nyilatkozik, hogy a szigorlatot nem kívánja megismételni;
cc)a doktori értekezését “insufficienter”-re minősítették;
cd) a nyilvános vita sikertelen volt;
ce) a doktorjelölt visszavonja a fokozatszerzési eljárásra vonatkozó kérelmét;
d) az Egyetemi Doktori Tanács nem ítéli oda a doktori fokozatot.
Formai követelmények
A DOI azonosítószámot a benyújtott értekezés első oldalán kell feltüntetni. Ennek hiánya ún. hibalista csatolásával pótolható. A doktori értekezéshez nem fűzhető hozzá semmilyen aláírt dokumentum, se a fizikai, se az online példányhoz. A fizikai példányok a Könyvtárba kerülnek, a jelölt további anyagai archiválásra kerülnek.
FORMAI KÖVETELMÉNYEK - Doktori értekezés
- Doktori értekezés társszerzőségben nem írható.
- A doktori értekezés tartalmi és formai követelményeit a kari doktori szabályzatok állapítják meg. A benyújtott doktori értekezés a doktori eljárás alatt nem egészíthető ki és nem módosítható.
- A doktori értekezést kötve, A4-es vagy B5-ös formátumban, szövegszerkesztővel írva, 12- es betűmérettel és másfeles sortávolsággal kell elkészíteni.
- A külső fedőlapon fel kell tüntetni: a „Doktori értekezés” elnevezést, valamint a szerző nevét és az értekezés elkészítésének évszámát. Az értekezés első oldalán (belső címoldal) fel kell tüntetni: az értekezés címét, a szerző nevét, DOI-azonosítóját, a doktori iskola és a doktori program nevét, ezek vezetőjének nevét, valamint a témavezetőnek a nevét, beosztását és tudományos fokozatát, továbbá a kutatóhely nevét, ahol a dolgozat készült. Az értekezés szakirodalmi jegyzékében minden lehetséges esetben fel kell tüntetni a hivatkozott dokumentumok DOI-azonosítóját is.
- A dolgozat végére be kell kötni egy 1 oldalas magyar és egy 1 oldalas angol nyelvű összefoglalót. Az értekezésnek továbbá tartalmaznia kell tartalomjegyzéket, valamint a tudományterület előírásai szerint elkészített irodalomjegyzéket, teljes bibliográfiai adatokkal.
- Az értekezés belső tagolása kövesse a tudományos közleményekre általánosan előírt és elfogadott normákat, nyelvezete a magyar nyelv szabályait.
- A tézis formában beadott doktori értekezés terjedelme 20-30 oldal.
A tézisek formai, tartalmi követelményei
- A doktori értekezéssel egy időben kell az értekezés téziseit max. 10 oldalban (az irodalomjegyzékkel együtt), A5-ös formátumban benyújtani. A téziseket szövegszerkesztővel írva, 12-es betűmérettel és másfeles sortávolsággal, magyar nyelven és angol nyelven kell benyújtani.
- A tézisek tartalmazzák:
- a címlapot, amelyen szerepel a doktori értekezés címe, a doktori értekezés tézisei elnevezés, a szerző neve, a doktori iskola és a doktori program neve, a témavezető neve, valamint az évszám,
- a munka előzményeit (Bevezetés, a munka célkitűzései)
- az alkalmazott módszereket,
- az eredmények pontokba szedett összefoglalását (tézisek),
- a következtetéseket,
- a tézisek alapjául szolgáló közlemények teljes bibliográfiai adatokkal ellátott listáját, valamint a jelöltnek a dolgozat témájában megjelent további publikációinak jegyzékét.
A témavázlat formai, tartalmi követelményei:
- A doktori eljárásra előzetes jelentkezést benyújtó jelöltnek témavázlatot kell mellékelnie, melynek alapján megítélhető, hogy az előírt határidőig a követelményeknek megfelelő dolgozat elkészítése várható-e. A témavázlat terjedelme kb. 2 oldal + a publikációs jegyzék.
- A témavázlatnak tartalmaznia kell:
- a kutatási téma rövid előzményeit és célkitűzéseit,
- az elért kutatási eredményeket,
- a még elvégzendő munka ütemezését,
- a kutatási témában megjelent, vagy megjelenés alatt álló közlemények listáját.
- A formai követelmények egyes elemeitől való indokolt eltérésre engedélyt – kérelemre – a TDT elnöke adhat.
3. A fokozatszerzési eljárás lépései
I. Kérelem és egyéb dokumentumok benyújtása
Az eljárás során benyújtandó dokumentumok listája az alábbi linken elérhető.
II. A Doktori Iskola ellenőrzi a doktori anyagot és javaslatot tesz a szigorlati/bíráló bizottság tagjaira
III. A Kari Doktori Tanács dönt a fokozatszerzési eljárás megindításáról
Az eljárás megintításával jön létre a doktori jogviszony. A doktorjelölt kérelmére a jogviszonyról a kari hivatal igazolást adhat ki.
IV. Doktori szigorlat
A vizsgát a Doktori, Habilitációs és Nemzetközi Ügyek Csoportja szervezi.
V. Bírálati szakasz
Doktori kormányrendelet 15. § (1) A doktori értekezés bírálatára a doktori tanács két hivatalos bírálót kér fel. Az egyik bíráló nem állhat foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban a doktori iskolát működtető felsőoktatási intézménnyel. (2) A két hivatalos bíráló az értekezés benyújtásától számított - a felsőoktatási intézmény doktori szabályzatában meghatározott szorgalmi időszakra eső - két hónapon belül írásos bírálatot készít az értekezésről, és nyilatkozik, hogy javasolja-e annak kitűzését nyilvános védésre. Ha az egyik bíráló javaslata nemleges, a doktori tanács egy további, harmadik bírálót is felkér.
VI. Nyilvános vita
A védést a Doktori, Habilitációs és Nemzetközi Ügyek Csoportja szervezi.
EDSZ2013 68.§ (1) A doktori értekezést bírálóbizottság előtt, nyilvános vitában kell megvédeni. Nemzetbiztonsági szempontból minősített adatot tartalmazó doktori értekezés esetén a tudományági doktori tanács a doktorjelölt kérelmére és a témavezető javaslatára – a bírálóbizottság tagjainak támogató véleménye alapján – zárt védést rendelhet el. (2) A bírálóbizottság elnöke az Egyetem egyetemi tanára, professor emeritusa vagy habilitált egyetemi docense, bizottság tagja csak tudományos fokozattal rendelkező személy lehet. (3) A bírálóbizottság elnökét és tagjait, valamint pótelnökét és póttagjait a doktori iskola vezetőjének javaslata alapján a tudományági doktori tanács jelöli ki.
EDSZ2013 70.§ (1) A tudományági doktori tanács elnöke az értekezést két támogató javaslat kézhezvételét követően 15 napon túl, de 60 napon belül nyilvános vitára bocsátja. A megjelölt időszakba – az 59. §-ban foglalt kivétellel – a július és az augusztus hónapok nem számítanak be.
EDSZ2013 59.§ Doktori eljárás az Egyetemen szeptember 1. és június 30. között folytatható le. A kari doktori szabályzatban meghatározott kivételes indokok alapján doktori szigorlat, illetőleg nyilvános vita szervezhető július hónapra, valamint augusztus 21. és augusztus 31. közötti időszakra is, ha a doktori eljárás megindításáról a tudományági doktori tanács június 30. előtt döntött.
VII. A Kari Doktori Tanács javaslatot tesz a doktori fokozat odaítélésére és minősítésére
EDSZ2013 72.§ (1) A doktori szigorlat és a nyilvános védés után a tudományági doktori tanács megvizsgálja a jelölt doktori eljárását. Amennyiben az eljárás során szabálytalanságot észlel, intézkedéseket tesz ennek orvoslására. (2) A szabályszerűen lefolytatott eljárás alapján, amennyiben a jelölt doktori szigorlatának és értekezésének minősítése nem “insufficienter”, és a nyilvános vita is sikeres, javaslatot tesz a doktori fokozat odaítélésére és minősítésére. A fokozat minősítése – a kari doktori szabályzatban meghatározott értékelési szabályok és pontozás szerint – summa cum laude, cum laude vagy rite lehet. (3) Ha a doktorjelölt doktori szigorlatát vagy értekezését “insufficienter”-re minősítették, vagy a nyilvános vita sikertelen volt, a tudományági doktori tanács megszünteti a doktori eljárást.
VIII. Az Egyetemi Doktori Tanács dönt a doktori fokozatról
EDSZ2013 73.§ (1) A doktori fokozat odaítéléséről az Egyetemi Doktori Tanács a tudományági doktori tanács előterjesztése alapján dönt. (2) Amennyiben az Egyetemi Doktori Tanács az eljárás során elkövetett súlyos szabálytalanságot állapít meg, ami miatt a fokozat odaítéléséről nem hozható döntés, az előterjesztést intézkedésre visszaadja a tudományági doktori tanácsnak, és kötelezi: a) az elmulasztott eljárási cselekmény pótlására, b) a szabálytalanul lefolytatott eljárási cselekmény jogszerű megismétlésére. (3) Az Egyetemi Doktori Tanács a doktori fokozat odaítéléséről a tudományági doktori tanács javaslatának és a doktori eljárás teljes dokumentációjának felterjesztését követő első ülésén, legkésőbb azonban a felterjesztéstől számított 4 hónapon belül dönt. (4) Az Egyetemi Doktori Tanács a doktori fokozat odaítélését elutasító határozatát indokolja. (5) Az Egyetemi Doktori Tanács határozata ellen jogszabály, illetve az egyetemi vagy a kari doktori szabályzat megsértése kivételével, fellebbezésnek helye nincs.
IX. Doktorrá avatás
Az oklevél közokirat.
EDSZ2013 78. § (1) A doktori fokozatot elnyert személyeket a rektor és a karok vezetői (illetve képviselőik) ünnepi ülés keretében avatják doktorrá. (2) A doktori avatáson az avatandóknak személyesen meg kell jelenni, és doktori avatás részeként a 3. sz. mellékletben meghatározott esküt kell letenni. A doktori fokozat elnyerését tanúsító cím viselésére csak az esküt tett személyek jogosultak. (3) Doktori avatást a fokozatot odaítélő döntést követő fél éven belüli időpontra az Oktatási Igazgatóság szervezi meg. (4) A rektor különös méltánylást érdemlő okból egyéni kérelemre engedélyezhet az (1) bekezdéstől eltérő egyéni avatást is.