Bírálati eljárás

Bírálati eljárás

Bírálati eljárásra a 4 éves doktori képzés után kerülhet sor, a komplex vizsgát a képzés során kell letenni, határidőn belüli teljesítés esetén az eljárás ingyenes.

A szabályzat szerint a doktori eljárást a doktori értekezés benyújtásától számított egy éven belül be kell fejezni. (EDSZ 69.§)

Az alábbiakkal kapcsolatban felmerülő bármilyen kérdés esetén kérjük, hogy írjon drhabilcsop[at]ttk.elte.hu e-mailcímre! Az eljáráshoz kapcsolódó nyomtatványok megtalálhatók letölthető formátumban az oldal alján.

A bírálati eljárásra vonatkozó szabályok

Az egyes doktori iskolák weboldalai

A Doktori Iskolák híreiről, a DI Tanácsülések időpontjairól a fenti weboldalakon lehet tájékozódni.

A bírálati eljárásra jelentkezés határideje

A doktorandusznak a komplex vizsgát követő 3 tanéven belül az egyetemi doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést kell benyújtania. (TTKDSZ 8. § A doktori fokozat megszerzése)

A komplex vizsgát követő négy tanéven belül kell a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést benyújtania annak, aki a komplex vizsgáját 2018. február 1-je és 2021. augusztus 31-e között teljesítette.

A fenti határidők különös méltánylást érdemlő esetekben legfeljebb egy évvel/tanévvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbíthatók. (Nftv. 117/G. § (1) bekezdés, 53. § (4) bekezdés)

Az ELTE TTK Doktori Tanács az ELTE TTK DSZ 1. § (5) alapján szükség szerint, de legalább negyedévente ülésezik, de a gyakorlatban hozzávetőlegesen 3 hetente tart ülést. Az Egyetemi Doktori Tanács a doktori fokozat odaítéléséről a tudományági doktori tanács javaslatának és a doktori eljárás teljes dokumentációjának felterjesztését követő első ülésén, legkésőbb azonban a felterjesztéstől számított 4 hónapon belül dönt. (EDSZ 72§)

A doktori eljárásra jelentkezés előtt lehetőség van személyes konzultáció keretében a benyújtandó dokumentumok előzetes áttekintését, ellenőrzését kérni. Ez ügyben keresse Kollégánkat a drhabilcsop@ttk.elte.hu címen.

Bírálati eljárás folyamata

DOI azonosító igénylése

A DOI azonosítószám (digitális objektum azonosító/ digital object identifier, továbbiakban: DOI) a Doktori, Habilitációs és Nemzetközi Ügyek Csoportja részére a szükséges adatok és a kulcsszavak drhabilcsop@ttk.elte.hu e-mail címre való megküldésével igényelhető. A szükséges adatok:

  • A szerző neve:
  • A doktori értekezés címe és alcíme:
  • A doktori iskola neve:
  • A doktori iskolán belüli doktori program neve:
  • A témavezető neve és tudományos fokozata:
  • MTMT azonosító:
  • Beadás éve:

A DOI azonosítót a hivatal e-mailben megküldi a hallgatónak, ezután a hallgató a "ADATLAP a doktori értekezés nyilvánosságra hozatalához és a DOI-azonosítók feltüntetéséről" c. nyomtatványt, ami megtalálható a Bírálati eljáráshoz kapcsolódó nyomtatványok című táblázatban, kitöltve és aláírva, a kérelem (ld. a Doktori eljárás további lépései I. pont) részeként megküldi a hivatalnak.

DOI azonosító csak a tényleges benyújtás naptári évére igényelhető.


1. Előzetes teendők

- NEPTUN adatainak ellenőrzése és frissítése, a doktori.hu oldalon az adatbázis ellenőrzése, valamint az egyes tudományágakhoz tartozó szakterület ellenőrzése és megjelölése (az EDSZ 1. sz. melléklete alapján). A szakterületek listáját tartalmazó dokumentum ide kattintva elérhető.

  • A témavezetőnek hiánytalanul ki kell töltenie az Országos Doktori Tanács (ODT) adatbázis vonatkozó adatait. Az oktatónak hiánytalanul ki kell töltenie az ODT adatbázis vonatkozó adatait. Az oktatónak gondoskodnia kell az oktatott tárgy vizsgaeredményeinek az elektronikus tanulmányi rendszerben az adott vizsgaidőszak során történő rögzítéséről. (TTKDSZ 5. §)

- Kutatóhelyi vita ( házi-, próba-, elővédés; intézeti, munkahelyi vita) megtartása

  • A doktori munkáról a benyújtása előtt az értekezés előzetes tudományos értékelésére a téma szerinti tudományos szakterülettel foglalkozó tanszék (intézet) tudományos tanácskozást (a továbbiakban: kutatóhelyi vita) szervez. (EDSZ 61. §)
  • A kutatóhelyi vitáról jegyzőkönyvet kell vezetni. A kutatóhelyi vita részletes szabályait a kari doktori szabályzatok állapítják meg, azzal, hogy a kari doktori szabályzat a doktori értekezés benyújtása előtt – a kutatóhelyi vita helyett – más előzetes értékelést is előírhat.
  • A kutatóhóhelyi vita szervezésével és megtartásával kapcsolatos kérdésekben a DI Programtanácsához fordulhatnak.

- Amennyiben a doktori értekezést angol nyelven kívánja benyújtani, az angol nyelvű értekezés beadását és a doktori eljárás angol nyelvű lefolytatását előzetes engedélyeztetni szükséges.

  • A doktori eljárásban – a kari doktori szabályzatban előírtak szerint – a doktori értekezés idegen nyelven is benyújtható vagy a teljes doktori eljárás idegen nyelven is lefolytatható. A doktori értekezés idegen nyelven történő benyújtásáról, illetőleg az idegen nyelvű bírálati eljárás lefolytatásáról a doktorandusznak a témavezető egyetértésével benyújtott kérelme alapján a tudományági doktori tanács dönt. (EDSZ 70. §)
  • Engedélyt kell kérni az értekezés angol nyelven történő beadására és a teljes doktori eljárás angol nyelvű lefolytatására akkor is, ha a hallgató angol nyelvű képzésben vett részt. 

 


2. A bírálati eljárás további lépései

I. A KÉRELEM BENYÚJTÁSA

FONTOS: A kérelmet az ELTE TTK Dékáni Hivatal Doktori, Habilitációs és Nemzetközi Ügyek Csoportjához kell benyújtani e-mailben, a drhabilcsop@ttk.elte.hu címre, e-mail mellékletként, .pdf formátumban. A tudományági doktori tanács kizárólag formailag teljes kérelmekkel foglalkozik.

A bírálati eljárásra jelentkezéskor leadandó dokumentumok listája ide kattintva elérhető!!

Az egyes tudományágakhoz tartozó szakterület megjelölése (az EDSZ 1. sz. melléklete alapján). A szakterületek listáját tartalmazó dokumentum ide kattintva elérhető.

  • A doktori eljárás megindítására irányuló kérelmet a jelen Szabályzat 5. sz. mellékletét képező formanyomtatványon, írásban kell benyújtani – a kari hivatalon keresztül – a tudományági doktori tanácshoz. A kérelemhez csatolni kell:
    • a doktori képzés lezárását igazoló végbizonyítványt,
    • a doktori értekezést és a doktori téziseket,
    • a kutatóhelyi vita jegyzőkönyvét, továbbá a kutatóhely vagy a doktori program vezetőjének és a témavezetőnek az együttes javaslatát a bírálati eljárás megindítására. A javaslatban a bíráló bizottság tagjaira, illetőleg a hivatalos bírálók személyére is javaslatot lehet tenni,
    • a nyelvismeret igazolását,
    • a szakmai önéletrajzot és publikációs jegyzéket. Publikációként csak olyan közlemény vehető figyelembe, amely az Egyetem publikációs tevékenységének nyilvántartásáról szóló rektori utasítás szerint a MTA bibliográfiai adatbázisában megtalálható;
    • a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy ugyanazon a tudományágban nincs folyamatban doktori eljárása,
    • a 62. § (2)-(3) bekezdésében előírt  "A doktori értekezés nyilvánosságra hozatalához és a DOI azonosítók feltüntetéséről" elnevezésű adatlapot.

            Amennyiben a kérelem hiányos, a kari hivatal 30 napos határidővel hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezőt. A hiánypótlás elmulasztása esetén a tudományági doktori tanács elnöke az eljárást megszünteti. (65. § (1))

  • Doktori értekezés társszerzőségben nem írható. (EDSZ 60. §)
  • A doktori értekezés tartalmi és formai követelményeit a kari doktori szabályzatok állapítják meg. A benyújtott doktori értekezés a doktori eljárás alatt nem egészíthető ki és nem módosítható. (EDSZ 60. §)
  • A doktori értekezés és a tézisek benyújtásának szabályait (példányszám, nyomtatott, illetőleg speciális elektronikus formátum stb.) a kari doktori szabályzatok állapítják meg, de egy-egy nyomtatott és egy-egy elektronikus adathordozón tárolt példány benyújtása kötelező, és az elektronikus változatot PDF/A formátumban kell beadni. A nyomtatott és az elektronikus adathordozón tárolt példányok nem térhetnek el egymástól. A doktori értekezés szakirodalmi hivatkozási jegyzékében (és ha ilyen a tézisekben is van, akkor abban is) minden lehetséges esetben fel kell tüntetni a hivatkozott dokumentum digitális objektum azonosítóját (digital object identifier – a továbbiakban: DOI-azonosító) is. A doktori értekezés benyújtásakor a szerző az „Adatlapon” nyilatkozik a DOI-azonosítók feltüntetésének teljességéről. (EDSZ 62.§)
  • Az értekezés a doktorandusz célkitűzéseit, új tudományos eredményeit, szakirodalmi ismereteit, kutatási módszereit bemutató, összefoglaló jellegű munka. A doktori értekezés nyelve magyar vagy angol, de indokolt esetben és a doktori iskola tanácsának előzetes jóváhagyásával más idegen nyelven is megírható. Az értekezés csak a témavezető és a doktori oktatási program vezetőjének egyetértésével nyújtható be. Az értekezés előzetes tudományos értékelésére – kutatóhelyi vita helyett –  a témavezető írásos javaslata, véleménye szolgálhat. Az értekezés benyújtásakor a témavezetőnek írásos nyilatkozatot kell tennie a doktorandusz publikációs tevékenységéről. A társszerzős publikációk elfogadhatóságának részletes feltételeit a doktori iskola szabályozza. A doktori értekezéssel egy időben beadott tézisek tartalmazzák a disszertáció főbb célkitűzéseit, módszereit és tudományos eredményeit, valamint a doktorandusz e témában megjelent publikációit. A doktori eljárás során az elektronikus formában leadott anyagoknak az egyetemi doktori szabályzatban előírt nyilvánosságra hozataláról a Doktori Csoport gondoskodik. (TTKDSZ 13.§)
  • A doktori értekezés formai követelményei az alábbi dokumentumban elérhetők: A doktori értekezés formai követelményei
II. A DOKTORI ISKOLA ELLENŐRZI A DOKTORI ÉRTEKEZÉST ÉS JAVASLATOT TESZ A BÍRÁLÓBIZOTTSÁG TAGJAIRA
  • A kérelem elfogadásával egyidejűleg a tudományági doktori tanács a doktori iskola vezetőjének javaslata alapján dönt a bírálóbizottság tagjairól és a hivatalos bírálókról. Nemzetközi együttműködés esetén az együttműködési megállapodásokban foglaltakkal összhangban kell dönteni a doktori eljárásban közreműködő testületek kijelölésérő. (EDSZ 66. § (3))

III. A KARI DOKTORI TANÁCS DÖNT AZ ELJÁRÁS MEGINDÍTÁSÁRÓL

  • A doktori eljárás megindításáról szóló kérelemről a tudományági doktori tanács dönt. A tudományági doktori tanács kizárólag formailag teljes kérelmekkel foglalkozik. A kérelem elfogadásával egyidejűleg a tudományági doktori tanács a doktori iskola vezetőjének javaslata alapján dönt a bírálóbizottság tagjairól és a hivatalos bírálókról. A doktori eljárás megindítását a tudományági doktori tanács elutasítja, ha a megindításának az EDSZ 65. §-ban meghatározott valamely feltétele nem áll fenn. A döntést az elutasításáról szóló határozatban meg kell indokolni. A bírálóbizottság elnökét és tagjait, valamint pótelnökét és póttagjait a doktori iskola vezetőjének javaslata alapján a tudományági doktori tanács jelöli ki. (EDSZ 66. § (1))

IV. BÍRÁLAT

  • A hivatalos bírálók felkérése, a hivatalos bírálók elkészítik az értekezésről a bírálatot. A hivatalos bírálókat a tudományági doktori tanács döntése alapján a tudományági doktori tanács elnöke kéri fel. A két hivatalos bíráló a tudományági doktori tanács felkérésére két hónapon belül írásos bírálatot készít az értekezésről, és nyilatkozik, hogy teljesültek-e a doktori fokozat megszerzésének feltételei és javasolja-e az értekezés kitűzését nyilvános vitára. A kéthónapos időtartamba a július és az augusztus hónapok nem számítanak bele. Az értekezés bírálatára rendelkezésre álló két hónap elteltével – ha a bírálatot nem küldte meg –, a kari hivatal nyilatkozattételre hívja fel a felkért hivatalos bírálót annak eldöntése érdekében, hogy a bírálat elkészítése további egy hónapon belül várható-e. Ha a felkért hivatalos bíráló a bírálatot két hónap elteltével nem nyújtja be, és közli, hogy annak elkészítése további egy hónapon belül sem várható, a tudományági doktori tanács a megbízást visszavonja, és a doktori értekezést újabb bírálónak adja át. Újabb bíráló felkérése esetén a tudományági doktori tanács a bírálat elkészítésére rövidebb határidőt is kitűzhet. Amennyiben az egyik bíráló javaslata nemleges, a tudományági doktori tanács egy további, harmadik bírálót is felkér. Amennyiben az értekezés a bírálóktól két nemleges javaslatot kapott, a doktori eljárást a tudományági doktori tanács megszünteti. (EDSZ 68. §)

V. NYILVÁNOS VITA

A védést a Doktori, Habilitációs és Nemzetközi Ügyek Csoportja szervezi.

  • A doktori értekezést bírálóbizottság előtt, nyilvános vitában kell megvédeni. (EDSZ 67. §)
  • A tudományági doktori tanács elnöke az értekezést két támogató javaslat kézhezvételét követően 15 napon túl, de legfeljebb 60 napon belül nyilvános vitára bocsátja. A megjelölt időszakba – az EDSZ 64. §-ban foglalt kivétellel – a július és az augusztus hónapok nem számítanak be. A nyilvános vita kitűzése után a kari hivatal – a kari doktori szabályzatban meghatározott módon – gondoskodik arról, hogy – a zárt védést kivéve – a doktori értekezés megtekinthető legyen.
  • A vitán a doktorandusznak, a bírálóbizottság elnökének és tagjainak, valamint a hivatalos bírálóknak személyesen jelen kell lenni. Póttagok hiányában, illetőleg akadályoztatásuk esetén, kivételesen indokolt esetben a bírálóbizottság elnöke dönthet a vita megtartásáról, ha az egyik bíráló, vagy a bírálóbizottság egy tagja nincs jelen. Ha a nyilvános vitát a személyes jelenlét hiánya miatt nem lehet megtartani, a következő nyilvános vitát 15 napon túli időpontra, a tudományági doktori tanács elnöke tűzi ki.
  • Amennyiben a kitűzött időpontban és helyszínen a jelölt vagy a bírálóbizottság egy vagy több tagja személyesen nem tud megjelenni, szakmailag indokolt esetben, a tudományági doktori tanács, vagy – átruházott jogkörben – a tudományági doktori tanács elnökének engedélyével a nyilvános vitát hibrid nyilvános vita vagy online nyilvános vita formájában is meg lehet tartani.
  • A doktorandusz a bírálatokat a vita előtt legalább 15 nappal kézhez kapja, és azokra a vita előtt írásban, a védés során a nyilvános vitában szóban válaszol.
  • A doktorandusz a nyilvános vita keretében ismertetheti értekezésének (munkájának) téziseit, vagy fenntarthatja a kiküldött tézisekben foglaltakat, majd a bírálók, a bizottsági tagok és a jelenlévők észrevételeire, kérdéseire válaszol. A vita során arról is meg kell győződni, hogy a dolgozat eredményei hitelesek és a pályázó saját eredményei. A vita lezárása után a bírálóbizottság zárt ülésen, titkos szavazással dönt az értekezés minősítéséről. Az elnök ezután a védés eredményét nyilvánosan kihirdeti.
  • A zárt ülés előtt a bírálóbizottság a témavezetőt meghallgathatja.
  • Hibrid vagy online nyilvános vita esetén a titkos szavazás lehetőségét (akár informatikai eszközök igénybevételével) biztosítani kell.
  • A doktorandusz teljesítményét a bírálóbizottság minden tagja 1-től 5-ig értékeli. A védés akkor sikeres, ha a jelölt a lehetséges pontszám legalább 60%-át eléri. A sikeres védés minősítéséről (“summa cum laude”, ”cum laude”, “rite”) a kari doktori szabályzatok rendelkeznek. A védésről jegyzőkönyvet kell felvenni. A védésről felvett – az elhangzott legfontosabb megállapításokat tartalmazó – jegyzőkönyv nyilvános.
  • A tudományági doktori tanács elnöke a doktorandusz kérelmére a védés minősítéséről igazolást ad ki.
  • A doktori eljárást a doktori értekezés benyújtásától számított egy éven belül be kell fejezni. (EDSZ 69.§)
  • Az értekezést, a két támogató javaslat beérkezésétől számított szorgalmi időszakra eső két hónapon belül, nyilvános vitára kell bocsátani. A doktori értekezés benyújtója a bírálatokat előzetesen kézhez kapja, és azokra a védés előtt írásban, a védés során - a nyilvános vitában - szóban válaszol. A doktori értekezés benyújtója a nyilvános vita keretében ismerteti értekezésének téziseit, majd a jelenlévők észrevételeire, kérdéseire válaszol.
  • A doktori értekezés benyújtója kérelmére, a bírálóbizottság támogató véleménye alapján és a doktori tanács jóváhagyásával zárt védés tartható, ha a doktori értekezés szabadalmi eljárással érintett vagy nemzetbiztonsági okból minősített adatot tartalmaz. A vita lezárása után a bizottság zárt ülésen, titkos szavazással dönt az értekezés elfogadásáról. Az elnök ezután az eredményt nyilvánosan kihirdeti. A védésről és a bizottság döntéséről jegyzőkönyvet kell felvenni. A védés eredményéről a felsőoktatási intézmény - kérelemre - igazolást ad, jelezve abban, hogy az igazolás nem jelenti a doktori fokozat odaítélését.
  • Két elutasító bírálat vagy sikertelen védés esetén ugyanazon doktori témában új doktori értekezés benyújtása leghamarabb két év elteltével, legfeljebb egy alkalommal kezdeményezhető.
  • A doktori fokozat a doktori tanács határozata alapján vonható vissza, amennyiben megállapításra kerül, hogy a doktori fokozat odaítélésének feltételei nem teljesültek. (R. 16. §)

VI. A KARI DOKTORI TANÁCS JAVASLATOT TESZ A DOKTORI FOKOZAT ODAÍTÉLÉSÉRE ÉS MINŐSÍTÉSÉRE

  • A nyilvános védés után a tudományági doktori tanács megvizsgálja a doktorandusz doktori eljárását. Amennyiben az eljárás során szabálytalanságot észlel, intézkedéseket tesz ennek orvoslására. A szabályszerűen lefolytatott eljárás alapján, amennyiben a doktori értekezés és a nyilvános vitán a doktorandusz teljesítményének a minősítése nem “insufficienter”, javaslatot tesz a doktori fokozat odaítélésére és minősítésére. A fokozat minősítése – a kari doktori szabályzatban meghatározott értékelési szabályok és pontozás szerint – summa cum laude, cum laude vagy rite lehet. Ha a doktori értekezést vagy a nyilvános vitán a doktorandusz teljesítményét “insufficienter”- re minősítették, a tudományági doktori tanács megszünteti a doktori eljárást. (EDSZ 71.§)

VII. AZ EGYETEMI DOKTORI TANÁCS DÖNT A DOKTORI FOKOZATRÓL

  • A doktori fokozat odaítéléséről az Egyetemi Doktori Tanács a tudományági doktori tanács előterjesztése alapján dönt. Amennyiben az Egyetemi Doktori Tanács a doktori eljárás során elkövetett súlyos szabálytalanságot állapít meg, ami miatt a fokozat odaítéléséről nem hozható döntés, az előterjesztést intézkedésre visszaadja a tudományági doktori tanácsnak, és kötelezi (EDSZ 72.§):
    • az elmulasztott eljárási cselekmény pótlására,
    • a szabálytalanul lefolytatott eljárási cselekmény jogszerű megismétlésére.
  • Az Egyetemi Doktori Tanács a doktori fokozat odaítéléséről a tudományági doktori tanács javaslatának és a doktori eljárás teljes dokumentációjának felterjesztését követő első ülésén, legkésőbb azonban a felterjesztéstől számított 4 hónapon belül dönt. Az Egyetemi Doktori Tanács a doktori fokozat odaítélését elutasító határozatát indokolja. Az Egyetemi Doktori Tanács határozata ellen jogszabály, illetve az egyetemi vagy a kari doktori szabályzat megsértése kivételével, fellebbezésnek helye nincs. (EDSZ 72.§)

VIII. DOKTORRÁ AVATÁS

 Doktori oklevél kiosztó ünnepség
  • A doktori fokozatot elnyert személyeket a rektor és a karok vezetői (illetve képviselőik) ünnepi ülés keretében avatják doktorrá. A doktori avatáson az avatandóknak személyesen meg kell jelenni, és doktori avatás részeként a 3. sz. mellékletben meghatározott esküt kell letenni. A doktori fokozat elnyerését tanúsító cím viselésére csak az esküt tett személyek jogosultak. A doktori avatást a fokozatot odaítélő döntést követő fél éven belüli időpontra az ELTE Oktatási Igazgatósága szervezi meg. A rektor különös méltánylást érdemlő okból egyéni kérelemre engedélyezhet az (1) bekezdéstől eltérő egyéni avatást is. (EDSZ 84. §)
  • A jelentkezők adatait a doktori iskola, illetőleg a tudományági doktori tanács kezeli. A kari doktorandusz nyilvántartást, mely tartalmazza a hallgatók valamennyi képzési cselekményét, az elektronikus tanulmányi rendszerben a kari hivatalok vezetik. Az egyetemi doktori nyilvántartást (a doktori anyakönyvet), mely tartalmazza a doktori eljárás valamennyi eseményének leírását az Oktatási Igazgatóság vezeti. (EDSZ 86.§)

TOVÁBBI FONTOS INFORMÁCIÓK

  • A DOI azonosítószámnak a benyújtott értekezés első oldalán kell szerepelnie. Ennek hiánya, illetve az értekezés egyéb formai hibái legkésőbb a doktori értekezés benyújtásának befogadásáig, az  ún. hibalista csatolásával javíthatók. (EDSZ 62/2§)
  • Az értekezésbe nem fűzhető bele aláírt dokumentum, vagy bármilyen nyilatkozat. (GDPR)
  • A papír alapon benyújtott dokumentumok és az adathordozók a Kari és a Központi Könyvtárba kerülnek, archiválásra kerülnek, a jelölt nem kapja vissza. (EDSZ 76§)
  • A Doktori Szabályzat CCV/2021. (XII. 15.) Szen. sz. határozattal történő módosítása értelmében a 2022. szeptember 1-jét követően benyújtandó doktori értekezések irodalomjegyzékében minden lehetséges esetben meg kell adni a hivatkozott dokumentumok DOI-azonosítóját is. Ezt minden disszertációnak teljesítenie kell ahhoz, hogy a disszertáció DOI-azonosítóját fenti dátumtól biztosító CrossRef ügynökség követelményeinek megfeleljen.
  • Engedélyezett angol nyelvű eljárás esetén is szükséges a magyar nyelvű tézisfüzetet és összefoglalót is benyújtani. (EDSZ TTK 20, 21§)

 


Bírálati eljáráshoz kapcsolódó nyomtatványok

2025.01.22.