Kutatócsoportok
Kutatócsoportok
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem képzési és kutatási kapacitása, tudományos eredményei, kiterjedt nemzetközi kapcsolatai versenyképes minőséget garantálnak. Intézményünk Magyarország legnagyobb tudományos bázisa, amit jól érzékeltet az adat, hogy az összes akadémikus több mint 20%-a egyetemünkhöz kötődik.
Az ELTE kutatás-fejlesztési, innovációs (K+F+I) stratégiája (az Intézményfejlesztési Terv részeként) innen érhető el.
ERC, H2020
EUROPEAN RESEARCH COUNCIL, STARTING GRANT
THEORETICAL DEVELOPMENTS FOR PRECISION SPECTROSCOPY OF POLYATOMIC AND POLYELECTRONIC MOLECULES
A kutatócsoport vezetője: Mátyus Edit egyetemi adjunktus
TTK Kémiai Intézet, Fizikai Kémiai Tanszék
E-mail: matyus@chem.elte.hu
Telefonszám: 36-1-411-6500/1203
A POLYQUANT projekt kis molekulák spektroszkópiai tulajdonságainak ultrapontos kiszámítását fogja lehetővé tenni. Eddig elhanyagolt vagy nem ismert fizikai-kémiai tényezők, fizikai állandók bizonytalansága, vagy akár hosszabb távon új fizikai "effektusok" feltárására nyílik lehetőség a mért és számított precíziós spektroszkópiai tulajdonságok alapján.
EUROPEAN RESEARCH COUNCIL
ASTROPHYSICAL DYNAMICS AND STATISTICAL PHYSICS OF GALACTIC NUCLEI, GALNUC
A kutatócsoport vezetője: Kocsis Bence egyetemi adjunktus
TTK Fizikai Intézet, Atomfizikai Tanszék
E-mail: bkocsis@gmail.com
Telefonszám: 36-1-411-6500/1433, 1426
A NASA korábbi ösztöndíjasának 2015 augusztusában indult kutatási projektje a galaxismagokkal, a galaxisok legbelső régióival foglalkozik. A fiatal kutató érdeklődési területe az asztrofizikai általános relativitáselmélet és sztelláris dinamika. Kutatásai során a fekete lyukakkal, a gravitációs hullámforrásokkal, az akkréciós korongokkal és a sűrű csillaghalmazok fizikájával foglalkozik. A projektben a galaxismagokat vizsgálják újszerű módszerekkel. A galaxismagok a szupermasszív fekete lyukak körüli, csillagoktól és fekete lyukaktól hemzsegő, zsúfolt régiók. A csoport a tervek szerint bevezet egy interdiszciplináris módszert ezen asztrofizikai rendszerek leírására, valamint megmutatják, hogy a galaxismagok hatalmas folyadékkristályokat reprezentálnak, amik fázisátalakulásokra is képesek, és vizsgálják ennek szerteágazó következményeit. A csoport posztdoktorokból és doktoranduszokból áll. A számításokhoz építenek egy új dedikált GPU számítógépklasztert is.
Ragyogó galaxisok - interjúnk Kocsis Bencével.
EUROPEAN RESEARCH COUNCIL, STARTING GRANT
COGNITIVE AGEING IN DOGS
A kutatócsoport vezetője: Kubinyi Enikő egyetemi adjunktus, tudományos főmunkatárs
TTK Etológia Tanszék, MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport
E-mail: eniko.kubinyi@ttk.elte.hu
Telefonszám: 36-1-381-2179
A 2016 májusában induló projekt az emberrel együtt élő kutyák sikeres öregedésének folyamatát vizsgálja viselkedési, genetikai és idegtudományi szinten a következő öt évben – ilyen komplex megközelítésre eddig még nem volt példa a négylábúak etológiai vizsgálatában. A kutatás fő célja korszerű biológiai módszerekkel olyan módszertan kidolgozása, amely a kutyáknál is mérhetővé teszi a kognitív hanyatlást. A kutatás lehetővé teszi a családi és munkakutyák egészséges élettartamának meghosszabbítását, és egyúttal hozzájárul az emberi öregedés nemkívánatos folyamatainak megértéséhez is. A kutatás részeként több mint száz idősödő kutya életét követik négy éven át. A kutatók célja, hogy lefektessék az eddig gyakorlatilag nem létező „kutya-neurogerontológia” alapjait. Az kutatásban részt vesznek a Semmelweis Egyetem, a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpont, a Budafoki Állatgyógyászati Központ és a Szent István Egyetem kutatói is.
EUROPEAN RESEARCH COUNCIL, STARTING GRANT
RECONSTRUCTING A DATED TREE OF LIFE USING PHYLOGENETIC INCONGRUENCE
A kutatócsoport vezetője: Szöllősi Gergely János, tudományos főmunkatárs
TTK Fizikai Intézet, Biológiai Fizikai Tanszék, MTA-ELTE "Lendület" Evolúciós Genomika Kutatócsoport
E-mail: ssolo@elte.hu
Telefonszám: 36-1-372-2795 (Biológiai Fizika Tanszék)
A 2017 júliusában induló projekt öt éve alatt a kutatók genetikai szekvenciák alapján új módszereket dolgoznak ki az evolúciós régmúlt rekonstruálására. A kutatás első célja olyan módszerek kifejlesztése, melyek a génfák különbségeinek interpretációjával alkalmasak a génevolúció mintázataival és időrendiségével kapcsolatos információ kinyerésére. Ezáltal első ízben válik lehetővé az élet fájának genomszintű adatok alapján felállított, datált rekonstrukciója. A második cél, hogy ezekkel a módszerekkel nyitott evolúciós kérdésekre próbáljanak választ adni: például HGT eseményeket „molekuláris fosszíliaként” használva keressenek megoldást a mikrobiális evolúció időrendiségével kapcsolatos dilemmákra a Föld történetével összefüggésben is. Utóbbi esetében az elérhető fosszíliák száma igen szűkös határok közé szorítja a molekuláris kormeghatározó módszerek használatát. Emellett megoldást remélnek olyan, teljes genomok segítségével régóta megválaszolatlan kérdésekre is, mint például az állatok korai diverzifikációja vagy az eukarióta csoportok helye az archaeák között.
H2020 MARIE SKLODOWSKA-CURIE ACTIONS (MSCA) REINTEGRATION GRANT
HJMIGRA
A kutatócsoport vezetője: Gyimesi Máté tudományos főmunkatárs
TTK Kémiai Intézet, Biokémiai Tanszék
E-mail: mate.gyimesi@ttk.elte.hu
Telefonszám: 36-1-411-6500/8363
A csoport a homológ rekombináción alapuló DNS-hibajavítás molekuláris mechanizmusát kutatja. A 2015. május 1. és 2017. május 1. között zajló projekt célja, hogy egyedi-molekuláris szinten vizsgálják a hibajavító folyamatok kulcslépéseit. Egy újonnan kifejlesztett módszer segítségével rávilágíthatnak eddig feltáratlan enzimatikus lépésekre, és közelebb kerülhetnek súlyos rákos folyamatok kialakulásának megértéséhez. A csoport remélhetőleg nagy előrelépéseket tesz a homológ rekombináció alapú DNS hibajavítás egyik kulcslépésének karakterizálásában. Ezzel párhuzamosan kialakítanak egy „vizuális biokémiai”, egyedi-molekula mérésekre alkalmas műszerparkot is. A projekt együttműködő partnerei Stephen Kowalczykowski (University of California Davis, Egyesült Államok) és Ian Hickson (Koppenhágai Egyetem, Dánia).
H2020, MARIE SKŁODOWSKA-CURIE ACTIONS INNOVATIVE TRAINING NETWORKS (ITN)
MAGICBULLET
A kutatócsoport vezetője: Mező Gábor tudományos tanácsadó
TTK Szerves Kémiai Tanszék, MTA–ELTE Peptidkémiai Kutatócsoport
E-mail: gmezo@elte.hu
Telefonszám: 36-1-411-6500/1433, 1426
A 2015 januárjában indult, négy évig tartó projekt célja olyan peptid – hatóanyag konjugátumok előállítása, amelyek alkalmasak lehetnek célzott tumorterápiára. A célzott/irányított tumorterápia lényege, hogy a hatóanyagot (tumorellenes szert) olyan irányító molekulához kapcsolják, amely nagy szelektivitással képes a tumorsejteket felismerni, így a hozzájuk kapcsolt hatóanyag az egészséges sejtek és szövetek károsítása nélkül, csak a tumorsejteken fejtheti ki hatását. A Mező Gábor által irányított munkacsoport a nemzetközi konzorcium 2. kutatási egységért (Conjugates targeting cell surface receptors) felelős. A konzorciumban egyetemi partnerek és intézetek (Bielefeldi Egyetem, Kölni Egyetem, Milánói Egyetem, Varesei Egyetem, Helsinki Egyetem, Országos Onkológiai Intézet, Kineto Lab, Heidelberg Pharma GmbH, a Bayer Pharma AG, Optical Imaging Centre Erlangen, Exiris és a Nerviano Medical Science) vesznek részt.
HUN-REN–ELTE Kutatócsoportok
(Az oldal forrása: elte.hu)
HUN-REN–ELTE Komplex Kémiai Rendszerek Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Császár Attila, az MTA doktora
ELTE TTK Kémiai Intézet Fizikai Kémia Tanszék
E-mail: csaszar@chem.elte.hu
Tel.: 36-1-372-2500/1629
A 2013 júliusában indult kutatócsoport ötéves kutatási terve meghatározza, hogy a kutatócsoport az elméleti és számítógépes kémia (kiemelten a kvantumkémia), a (nagyfelbontású) molekulaspektroszkópia, a termokémia, valamint a reakciókinetika területén, egyes határterületekre (matematikai statisztika, informatika és információtechnológia) történő átnyúlással, illetve az ismeretek új szinten történő összekapcsolásával új, a szélesebb természeti környezet megismerését (például csillagképződés, exobolygó-kutatás, égések), valamint az életminőség védelmét (például földi üvegházhatás tudományos megértése, környezet- és klímavédelmi kutatás és fejlesztés) és javítását szolgáló, a gyakorlatban általánosan felhasználható módszereket, a hozzájuk kapcsolódó számítógépes programokat, valamint modern, aktív adatbázisokat fejleszt és tesz elérhetővé a szélesebb közönség (kutatók és mérnökök) számára.
HUN-REN–ELTE Extragalaktikus Asztrofizikai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Frei Zsolt egyetemi tanár
ELTE TTK Fizikai Intézet Atomfizikai Tanszék
E-mail: frei@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1372-2500/6317
A kutatócsoport figyelme kiterjed az extragalaktikus asztrofizika, a gravitációs-hullám asztrofizika, a nagyskálás szerkezet és a kozmológia kutatására.
HUN-REN–ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Harangi Szabolcs egyetemi tanár
ELTE TTK Földrajz és Földtudományi Intézet Kőzettan-Geokémiai Tanszék
E-mail: szabolcs.harangi@geology.elte.hu
Tel: 36-1-372-2500/8355
A 2013-ban alakult Kutatócsoport célja, hogy – építve az ELTE Kőzettan-Geokémiai Tanszéken mintegy 20 éve alakult, és azóta eredményesen működő vulkanológiai iskolára – egy hazai és nemzetközi szinten is számon tartott tudományos műhely legyen, ahol magas szintű, társtudományokkal integrált kutatások folynak; és hogy hozzájáruljon a vulkáni működés jobb megismeréséhez a magmaképződéstől a vulkáni kitörés folyamatáig, és közvetítse a vulkáni kitörések hatását a társadalom felé. A Kutatócsoport munkájának fontos célkitűzése, hogy a Kárpát-Pannon térségben végzett vulkanológiai kutatással és az eredmények publikálásával térségünket még inkább a vulkanológiai kulcsterületek közé emelje. A Kutatócsoport lehetőséget kíván adni a kutatópályájuk elején lévő tehetséges fiataloknak, hogy vulkanológiai kutatásaikat itthon végezhessék, és ne kelljen ezért elhagyniuk hazájukat. A hazai tudományos életben, megerősítve a jövőben kétségtelenül egyre fontosabb szerepet játszó vulkanológiai kutatásokat, a Kutatócsoport szoros kapcsolatot épít ki az MTA kutatócsoportjaival, intézeteivel, alapozva részben a korábbi, egyéb területeken kialakított sikeres együttműködésekre.
HUN-REN–ELTE–MTM Integratív Ökológia Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Herczeg Gábor egyetemi tanár
ELTE TTK Biológiai Intézet Állatrendszertani és Ökológiai Tanszék
E-mail: gaborherczeg@caesar.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500 /8760
A kutatócsoport változatos modellekben vizsgálja a környezeti változásra adott biológiai választ a lehető legtöbb szinten, az egyedi plaszticitástól a fajképződésig vagy a közösségi változásokig. Kutatják a klímaváltozás, területhasználat, urbanizáció, patogének és környezeti stabilitás hatásait, kombinálva a terepi felméréseket, laborkísérleteket és molekuláris megközelítéseket.
HUN-REN–ELTE Asztropolarimetria Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Horváth Gábor egyetemi tanár
ELTE TTK Fizikai Intézet Biológiai Fizika Tanszék
E-mail: gh.arago@elte.hu
Tel.: +36-1-372-2765
A kutatócsoport hordozható képalkotó polariméteres csillagászati távcső építésével foglalkozik, valamint annak a Föld kedvező asztroklímájú területein történő alkalmazásait keresi, különös tekintettel a Kordylewski-porholdakra.
HUN-REN–ELTE Egerváry Jenő Kombinatorikus Optimalizálási Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Jordán Tibor egyetemi tanár
ELTE TTK Matematikai Intézet Operációkutatási Tanszék
E-mail: jordan@cs.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/ 8132
A kutatás fókuszában a kombinatorikus optimalizálás azon része áll, amelyet leginkább Alexander Schrijver 2003-ban megjelent Combinatorial Optimization című háromkötetes műve fémjelez. Ennek lényege, hogy egy adott feladatra vonatkozó polinomiális futásidejű megoldó algoritmus létrehozásához az út a probléma mélyreható strukturális vizsgálatán keresztül vezet. A kutatók elsőrendű célja a gráfok és hálózatok optimalizálási problémáinak algoritmikus elemzése, különös tekintettel a polinomiálisan kezelhető, illetve az NP-teljes problémák határvidékének vizsgálatára. Ehhez nélkülözhetetlen segédeszköz a matroidok és szubmoduláris függvények elmélete, valamint a poliéderes kombinatorika. Meghatározó jelentőségű az a terület is, ahol a paritás játszik központi szerepet: gráfok párosításai, útpakolásai, T-kötések, matroid partner (parity) probléma.
HUN-REN–ELTE Komplement Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Józsi Mihály egyetemi docens
ELTE TTK Immunológia Tanszék
E-mail: mihaly.jozsi@ttk.elte.hu
Telefon: +36-1-372-2500/8661
A komplementrendszer fontos szerepet tölt be szervezetünk fertőzésekkel szembeni védelmében és az immunfolyamatok szabályozásában. A rendszer hibás működése azonban a szervezet saját szöveteit károsíthatja, súlyos betegségeket okozhat. A kutatás célja a komplement fehérjék fiziológiás funkcióinak és betegségek kialakulásában játszott szerepének feltárása. Az eredmények hozzásegíthetnek új megelőzési és gyógyítási eljárások kidolgozásához. A kutatás másik fő célja H-faktor/FHR alapú új komplementgátló molekulák fejlesztése gyógyítási céllal.
HUN-REN–ELTE Motor Farmakológiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Kovács Mihály egyetemi tanár
ELTE TTK Biológiai Intézet Biokémiai Tanszék
E-mail: mihaly.kovacs@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8401
A Málna Labor 2001 óta komoly presztízsű pályázatok segítségével jelentős projekteket indít el az ELTE Biokémiai Tanszékéről. A csoport fő témája a motorfehérjék, azon belül a miozinok és a rájuk ható inhibitorok fejlesztése, kutatása. 2008-ban elnyerték az első ERC pályázatot, és a támogatással új lehetőségek nyíltak meg előttük. Elindult a Motorpharmacology projekt, amelynek keretén belül a motorfehérjéket célzó miozin inhibitorokat fejlesztve érnek el komoly eredményeket a gyógyszerfejlesztés terén. A kutatók korábbi eredményeikre építve a motorfehérjék szabályozásának új aspektusait tervezik feltárni.
HUN-REN–ELTE Űrkutató Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Lichtenberger János egyetemi tanár
ELTE TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet Geofizikai és Űrtudományi Tanszék
E-mail: lityi@sas.elte.hu
Tel.: 36-1-372-2500/6654
A kutatócsoport a földi plazmakörnyezet dinamikai folyamatait vizsgálja komplex űridőjárási kutatás részeként. Célja korszerű műhold fedélzeti mérő-adatgyűjtő eszközök fejlesztése hazai ipari partnerekkel együttműködésben, űrkísérletekben alkalmazás, űridőjárási modell fejlesztése fedélzeti és referencia földi adatsorok együttes tudományos értelmezésével. ULF-HF tartományban elektromágneses hullámterjedés nagypontosságú vizsgálata anizotróp plazmában, hullámjelenségek regisztrátumainak nagy pontosságú elemzése űrfizikai modellek pontosítására (hullám-részecske kölcsönhatások, jelterjedés veszteséges plazmában, plazma fűtési folyamatok). Törekszik arra is, hogy a mainál pontosabb plazmaszféra dinamikai modellt alkosson a Napból Földünket érő hatások, indukált folyamatok leírására, monitorozására.
HUN-REN–ELTE Peptidkémiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Mező Gábor tudományos tanácsadó
ELTE TTK Kémiai Intézet Szerves Kémiai Tanszék
E-mail: gmezo@elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/1426
Az ELTE és az akkori MTA közös kutatócsoportja Bruckner Győző akadémikus, Kossuth-díjas egyetemi tanár irányításával jött létre 1961-ben. A csoport kutatási területe a peptidek, a peptid kimérák és a biokonjugátumok szintézise és szerkezeti jellemzése, a szerkezet-hatás összefüggések felderítése, valamint peptid-antigének előállítása: szintetikus vakcinák, diagnosztikumok és hatóanyagok fejlesztése, a peptid epitópok/gyógyszerhatóanyagok célzott célba juttatása érdekében. A kutatócsoport célkitűzése fehérjék és polipeptidek szerkezetének, belső dinamikájának és kölcsönhatásainak atomi szintű vizsgálata, korszerű nagyműszeres, valamint elméleti módszerekkel. A vizsgálatokhoz kapcsolódó módszerfejlesztést is végeznek. A kutatócsoport aktívan részt vesz az ELTE Szerves Kémiai Tanszékén folyó oktatási tevékenységben és az ELTE Kémia Doktori Iskola munkájában is. A kutatócsoport 2022-es, a további működést lehetővé tevő pályázati támogatását tumor és mikrobiális fertőzések terápiájával és diagnosztikájával kapcsolatos kutatásokra fordítja.
HUN-REN–ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Miklósi Ádám akadémikus, egyetemi tanár
ELTE TTK Biológiai Intézet Etológia Tanszék
E-mail: adam.miklosi@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/1705
A kutatócsoport a kutya-ember interakció kutatása révén rájött, hogyan tervezze fejleszteni az emberrel hatékonyan együttműködő szociális robotokat. A kutya és az ember közti számos viselkedési hasonlóság egy olyan konvergens evolúciós folyamat eredménye, amelynek során a kutya alkalmazkodott az emberi környezethez. Ezen funkcionális hasonlóságok a két faj viselkedéskomplexében nemcsak a fő dimenziókban, de a komponensek, ún. szociális primitivák szintjén is tetten érhetők, emellett a kutya ígéretes modellállat az emberi szociális kogníció evolúciójának tanulmányozására is. A kutatást széles körű hazai és nemzetközi kooperációban végzik, melynek eredményeként egy olyan természetes állati modell alapjait kívánják lefektetni, amely döntően hozzájárul az ember evolúcióbiológiai modellezéséhez, illetve új irányt adhat a robotikai kutatásoknak.
HUN-REN–MTM–ELTE Paleontológiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Pálfy József akadémikus, egyetemi tanár
ELTE TTK Földrajz és Földtudományi Intézet Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék
E-mail: palfy@elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8728
A Paleontológiai Kutatócsoport a bioszféra múltbeli fejlődéstörténetének megismeréséhez járul hozzá magas színvonalú, nemzetközi hatású őslénytani kutatómunkával és publikációs tevékenységgel. Kutatásaik három fő téma köré szerveződnek: 1) Őslénytani leletanyag alapján vizsgálják a bioszféra kiemelkedő jelentőségű, a biodiverzitás változásával járó eseményeit (kihalási események, fauna- és flóraváltások), a földtörténet régmúltjában és az emberi történelembe átvezető negyedidőszakban. 2) Rendszerszemlélettel, geokémiai vizsgálatokat is végezve elemzi ezek kapcsolatát az egyidejű, globális és regionális ősföldrajzi és környezetváltozásokkal, elsősorban az éghajlatváltozással. 3) Kutatásaik alapos taxonómiai munkára, hazánk és térsége kiemelkedő ősmaradvány-lelőhelyeinek feldolgozására támaszkodnak. A vizsgált ősmaradvány-csoportok körében monografikus leíró munkát és paleobiológiai kutatásokat végeznek.
HUN-REN–ELTE Fehérjemodellező Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Perczel András akadémikus, egyetemi tanár
ELTE TTK Kémiai Intézet Szerves Kémiai Tanszék
E-mail: perczel@chem.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/1653
A kutatócsoport a fehérjekutatásra fókuszál. A szervezetünkben működő legtöbb fehérje más fehérjékhez társulva vesz részt az élettani folyamatokban, komplexeket képezve alkotnak stabil molekuláris téralkatokat és funkcionális rendet. E fehérje-komplexek önszerveződő vagy asszisztált folyamatok révén alakulnak ki, mely során téralkatukra, elektrosztatikus mintázatukra nézve komplementer felszínek illeszkednek egymáshoz. Ahhoz, hogy ilyen és hasonló folyamatokat értelmezni, szabályozni vagy kiaknázni legyünk képesek, pontosan meg kell ismernünk az asszociációra képes fehérjefelszínek térszerkezeti és összetételi sajátságait, az asszociációt kiváltó hatásokat és azok mechanizmusát. A kutatócsoport ezeknek a kérdéseknek részletes vizsgálatát tűzte ki céljául, olyan fehérjerendszerekre fókuszálva, melyek gyógyászati szempontból is jelentősek.
HUN-REN–ELTE Numerikus Analízis és Nagy Hálózatok Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Simon Péter egyetemi tanár
ELTE TTK Matematikai Intézet Alkalmazott Analízis és Számításmatematikai Tanszék
E-mail: peter.simon@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8417
A kutatócsoport többek között műszaki és kémiai szakterületek által igényelt alkalmazott matematikai kutatások széles elméleti integrációját nyújtja. Céljai közé tartozik az ipari, műszaki és egyéb területeken rendkívül fontos numerikus matematikai kutatások elméleti hátterének biztosítása, illetve az ebben a témában dolgozó hazai kutatók összefogása. A parciális differenciálegyenlet-rendszerek közelítő megoldásaira a tudomány számos területén elengedhetetlen szükség van. A kutatócsoport elliptikus, valamint időfüggő parabolikus és hiperbolikus feladatok vizsgálatával foglalkozik számtalan új és meglévő eszköz alkalmazásával. A kifejlesztett módszereknek számítógépes realizációi is készülnek, amelyeket igyekeznek olyan, teljesen valós vagy minél valóságközelibb modellekre alkalmazni, mint például különböző légszennyeződési, járványterjedési és üzemanyagcella-modellek.
HUN-REN–ELTE Exobolygórendszerek Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Szabó Gyula tudományos főmunkatárs
ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpont
E-mail: szabomgyula@caesar.elte.hu
Telefon: +36-(94)-522-875
A kutatócsoport Exobolygórendszerek vizsgálata európai űrtávcsövekkel című pályázatának célja a magyar részvétel kiszélesítése és új kutatók bevonása az exobolygókutatásba. Az új kutatók becsatlakoznak az új űrtávcsöves missziók (Plato, Ariel) munkabizottságaiba, elérhetővé válik számukra a CHEOPS Open Time és DDT távcsőidő. A kutatócsoport űrmegfigyelések és párhuzamos földi mérések, valamint űradatok alapján vizsgálja az exobolygók szerkezetét, kialakulását, kutatja a csillag-bolygó kölcsönhatásokat, további bolygókat és kis égitesteket (holdakat, gyűrűket) keres az exobolygó-rendszerekben.
HUN-REN–ELTE Geometriai és Algebrai Kombinatorika Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Sziklai Péter egyetemi tanár
ELTE TTK Matematikai Intézet Számítógéptudományi Tanszék
E-mail: peter.sziklai@ttk.elte.hu
A kutatócsoport elsődleges feladata a geometriai és algebrai kombinatorika – különösen a véges geometriából származó, annak eszköztárával, ill. más algebrai módszerekkel támadható problémák – területén végzett alapkutatás, kiemelve az extremális kombinatorikai/ gráfelméleti és stabilitási kérdéseket, q-analógokat, színezéseket, az irányproblémát, véges síkok kombinatorikusan definiált struktúráit (pl. lefogó ponthalmazok), a polinommódszert és a nem feltétlenül desarguesi síkokat. Az eddigiekben a kizártrészposzet-probléma, keresési problémák, projektív és affin lefogó ponthalmazok, affin síkok egész automorfizmusai, csoporttal koordinázható síkba ágyazott 3-hálózatok, valamint pszeudovéletlen sorozatok és bizonyos gráfszínezési kérdések területét vizsgálták. Emellett projektív és affin lefogó ponthalmazok, extremális kombinatorikai struktúrák (speciálisan a metsző halmazrendszerek) és PG(2,q) speciális ponthalmazainak stabilitása, a klasszikus irányprobléma és természetes általánosítása, nagy Rédei típusú lefogó ponthalmazok kettőszelői, szemioválisok, 1-metsző gráfok, Ramsey-típusú problémák, projektív síkok incidenciagráfjának domináló halmazai, algebraigeometriai hibajavító kódok, véges Bol-féle kvázicsoportok vizsgálata is célkitűzésük.
HUN-REN–ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Trócsányi Zoltán akadémikus, egyetemi tanár
ELTE TTK Fizikai Intézet Elméleti Fizikai Tanszék
E-mail: trocsanyi.zoltan@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/6108
A kutatócsoport célja az elemi részecskék fizikájának kutatása alacsony energiáktól a Planck-skáláig, továbbá a környezeti jelenségek és a klíma fizikájának vizsgálata.
HUN-REN–ELTE Genom Stabilitás Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Vellai Tibor egyetemi tanár
ELTE TTK Biológiai Intézet Genetikai Tanszék
E-mail: vellai@falco.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8684
A kutatócsoport alapvető célja az öregedési folyamat mechanizmusának és szabályozásának pontosabb megismerése. Potenciális eredmények alapján az alábbi feladatokat kívánják megvalósítani: 1) extrém hosszú élettartamú modellek létrehozása; 2) Piwi fehérje-blokkoló kismolekulák (potenciális antitumor hatású gyógyszerjelöltek) azonosítása; 3) az autofág folyamat hanyatlását késleltető kismolekulák azonosítása; 4) az epigenetikai diagnosztika technológiai alapjának kifejlesztése; 5) humán élettartam becslésére alkalmas módszer kifejlesztése. A kutatócsoport több modellszervezet (D. melanogaster, C. elegans) segítségével vizsgálja a mobilis genetikai elemek (transzpozonok vagy „ugráló gének”) szerepét az öregedésben, valamint a tumorgenezisben.
LEZÁRULT KUTATÁSOK
MTA-ELTE Biofizikai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Derényi Imre, az MTA doktora
ELTE TTK Fizikai Intézet Biológiai Fizikai Tanszék
E-mail: derenyi@elte.hu
Tel.: +36-1-372-2795
A csoport főbb kutatási területei a kollektív viselkedés és az ezzel kapcsolatos hálózatok valamint bioinformatikai témák vizsgálata.
MTA-ELTE Molekuláris és Rendszer Neurobiológiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Dobolyi Árpád, az MTA doktora
ELTE TTK Biológiai Intézet Élettani és Neurobiológiai Tanszék
E-mail: dobolyia@caesar.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8773
A kutatócsoport elődje a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) támogatásával jött létre az ELTE-n 2013-ban. Jelenleg is több nagy pályázat támogatja munkájukat, mely az idegrendszer normális és patológiás működésének megértését célozza. Fő kutatási témájuk a szülő-gyermek kapcsolatot biztosító agyi működések, tágabb értelemben pedig a szociális neurobiológia, melynek keretében céljuk a társas viselkedésért felelős neuronális hálózatok felderítése, a résztvevő idegsejtek szerepének tisztázása. A kutatás során modern kemogenetikai eszközöket, idegsejt-specifikus pályakövetési módszereket, nagy áteresztőképességű viselkedési vizsgálatokat, valamint az agy molekuláris szintű változásainak megértését szolgáló genomikai és proteomikai megközelítéseket alkalmaznak. Ezt a kutatási irányt egészítik ki a társas kapcsolatokat is érintő idegrendszeri betegségek mechanizmusait vizsgáló kutatásaik, melyek során a depresszió, az autizmus, az epilepszia, az Alzheimer-kór, a stroke és a mitokondriális betegségek hálózatos és molekuláris szintű hátterének azonosítása a céljuk.
MTA-ELTE Immunológiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Erdei Anna akadémikus, egyetemi tanár
ELTE TTK Biológiai Intézet Immunológiai Tanszék
E-mail: anna.erdei@ttk.elte.hu
Kutatásaink elsősorban a veleszületett immun-elemek adaptív immunitást elősegítő és szabályozó szerepének vizsgálatára irányulnak. Különös tekintettel a komplementrendszer működésére, amely e kétféle védekező rendszert számos pontban összekapcsolja. Vizsgáljuk a dendritikus sejtek, a makrofágok, a T- és a B-limfociták funkcióinak szabályozását a komplementrendszer által, ezen belül is elsősorban a C3 komplementfehérje és annak különböző aktivációs fragmentumai, illetve az azokat megkötő receptorok szerepét (2. ábra). Kutatásaink kiterjednek arra is, hogy a különböző sejtes és molekuláris mechanizmusok milyen szerepet játszanak autoimmun betegségek (főként RA és SLE) kórfolyamataiban, valamint a B-sejtek eliminációját célzó terápiák (elsősorban az anti-CD20 ellenanyaggal való kezelés) hogyan befolyásolja a kezelést túlélő B-sejtek funkcióit.
MTA-ELTE Numerikus Analízis és Nagy Hálózatok Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Faragó István egyetemi tanár
ELTE TTK Matematika Intézet Alkalmazott Analízis és Számításmatematikai Tanszék
E-mail: istvan.farago@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8436
A kutatócsoport 2012-ben jött létre, céljai közé tartozik az ipari, műszaki és egyéb területeken rendkívül fontos numerikus matematikai kutatások elméleti hátterének biztosítása, illetve az ebben a témában dolgozó hazai kutatók összefogása. A parciális differenciálegyenlet-rendszerek közelítő megoldásaira a tudomány számos területén elengedhetetlen szükség van. A kutatócsoport elliptikus, valamint időfüggő parabolikus és hiperbolikus feladatok vizsgálatával foglalkozik számtalan új és meglévő eszköz alkalmazásával, mint például a prekondicionáló operátorokon alapuló iterációs módszerek, nemfolytonos végeselem-módszerek, operátorfélcsoport-elmélet, operátor-szeleteléses módszerek, Magnus-integrátorok és Richardson-extrapoláció. A kifejlesztett módszereknek számítógépes realizációi is készülnek, melyeket olyan, teljesen valós vagy minél valóságközelibb modellekre alkalmaznak, mint például különböző légszennyeződési és üzemanyagcella-modellek, illetve a Maxwell-egyenletek. A kutatócsoport munkájában fontos szerep jut a komplex hálózatokon időben fejlődő folyamatoknak is. A kutatások célja a hálózat struktúrájából adódó sajátságok felderítése, az adódó egyenletrendszerek kezelhetőségének biztosítása, illetve a hálózatok megbízhatóságának elemzése
MTA-ELTE Geológiai, Geofizikai és Űrtudományi Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Kázmér Miklós, az MTA doktora
ELTE TTK MTA–ELTE Geológiai, Geofizikai és Űrtudományi Kutatócsoport
E-mail: kazmer@ludensl.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8027
1958-ban Vadász Elemér professzor a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával földtani alapkutatási profillal kutatócsoportot hozott létre az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, amely 1994-2007 között Haas János vezetésével működött, MTA–ELTE Geológiai Kutatócsoport elnevezéssel. Az ELTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének keretében tevékenykedett a Geofizikai és Környezetfizikai valamint a Geoinformatikai és Űrtudományi Kutatócsoport is. 2007-ben a három kutatócsoport egyesülésével jött létre a jelenlegi interdiszciplinális földtudományi kutatócsoport MTA-ELTE Geológiai, Geofizikai és Űrtudományi Kutatócsoport néven. A kutatócsoport jelenlegi fő kutatási területei: Magyarország geológiájának átfogó tanulmányozása, tudományos szintézisek készítése, a Pannon-medence aljzatát felépítő paleozoos és mezozoos képződmények kutatása, alpi–kárpáti–dinári kapcsolataik felderítése, az egységek egykori helyzetének rekonstruálása, paleozoos és mezozoos képződmények rétegtani kutatása, a rétegtan különböző módszereinek felhasználásával, valamint karbonátszedimentológiai kutatások, fácieselemzés, diagenezis vizsgálatok.
MTA-ELTE Elméleti Biológiai és Evolúciós Ökológiai kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Meszéna Géza egyetemi tanár
ELTE TTK Fizikai Intézet Biológiai Fizikai Tanszék / ELTE TTK Biológiai Intézet Növényrendszertani, Ökológiai és Elméleti Biológiai Tanszék
E-mail: geza@angel.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/6326
MTA-ELTE-MTM Ökológiai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Podani János akadémikus, egyetemi tanár
ELTE TTK Biológiai Intézet Növényredszertani és Ökológiai Tanszék
E-mail: janos.podani@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8193
Az MTA-ELTE-MTM Ökológiai Kutatócsoport a Magyar Tudományos Akadémia kutatási egysége, melynek befogadó intézményei az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Természettudományi Múzeum. A csoport részben a korábbi MTA-MTM Állatökológiai Kutatócsoport tagjaiból, részben pedig már az új pályázati periódus során, 2012-ben vagy azóta csatlakozott tagokból áll. Egy részük még kutatói pályája kezdetén tart, doktori (PhD) munkáját végzi, vagy nemrég védte meg értekezését, mások már akadémiai doktori fokozattal vagy egyetemi magántanári címmel bírnak. A csoport vezetője Podani János akadémikus. Kutatásaik a növények, állatok és kórokozók ökológiai viszonyainak feltárására irányulnak. Elméleti, metodológiai, és kísérletes munkáik eredményei az ökológia, valamint számos ezzel kapcsolatos tudományterület (pl. természetvédelmi biológia, agroökológia, viselkedésökológia, taxonómia, epidemiológia) rangos nemzetközi szakfolyóirataiban jelennek meg. A csoport tagjai számos egyetem graduális és doktori képzésében oktatnak vendégelőadóként vagy témavezetőként, valamint tudományos ismeretterjesztő és természetvédelmi tevékenységet is folytatnak. Részletesebb információ és publikációs lista megtalálható a kutatócsoport honlapján.
MTA-ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Tél Tamás egyetemi tanár
ELTE TTK Fizikai Intézet, Elméleti Fizikai Tanszék
E-mail: tel@general.elte.hu
Tel.: 36-1-372-2500/6124
A csoport kutatásai 2012-től a térelmélet, a részecskefizika, valamint a statisztikus fizika és a környezetfizika területén folynak. Az ötéves kutatási terv két fő iránya a kvantumtérelmélet és a statisztikus fizika. Az utóbbi években harmadik fő területként a „környezet- és klímamotivált fizika” témája került be a kutatásba. A csoport alapkutatással foglalkozik, melynek társadalmi hasznossága a világ, ezen belül a fizikai rendszerek viselkedésének jobb megértése révén jelenik meg, gazdasági hasznossága részben csak közvetetten, részben pedig csak viszonylag hosszú idő múlva nyilvánul meg. A kutatócsoport együttműködik számos hazai kutatóhellyel (pl. BME Nukleáris Intézet, TTK Elméleti Fizikai Tanszék). Emellett az ELTE-n folyó oktatásban is részt vesznek különböző elméleti fizikai tantárgyak oktatásával, valamint széleskörű nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeznek (pl. Ben-Gurion University of the Negev, Izrael, az AixMarseille Egyetem, a University College, London, a CERN és a Genfi Egyetem, a Freie Univ. Berlin, az Oldenburgi, Cottbusi és Hamburgi Egyetemek és a drezdai Max Planck Intézet).
MTA-ELTE Korszerű Komplex Matematikaoktatás Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Vancsó Ödön habilitált egyetemi docens
ELTE TTK Matematikatanítási és Módszertani Központ
E-mail: vancso.odon@gmail.com
Tel.: (+36 1) 372 2500/8069
A kutatási program fő célja, hogy Varga Tamás hagyatékát megmentsék és az eltelt három évtizednyi fejlődést abba beépítsék. Kiemelten fontosnak gondolják a kognitív tudományok előrehaladásának, eredményeinek beépítését, az informatika és a modern eszközök térhódításának és meghatározóvá válásának figyelembevételét, valamint Varga Tamás módszereinek kiterjesztését a középiskolai tanulmányokra, mivel ez – bár voltak rá értékes próbálkozások – félbemaradt. A projekt megvalósítása során a fenti elvek mentén elkészített oktatási segédanyagokat hoznak létre, azokat kipróbálják az oktatásban, majd az így bemért – és szükség esetén javított – anyagokat az interneten elérhetővé teszik minden magyar matematikatanár számára. Olyan tanártovábbképzési programot készítenek elő, amely a tanárokat megismerteti munkájukkal és elveikkel, és lehetővé teszi számukra az interaktív tanulást, amit azután majd továbbadhatnak a diákjaiknak. Emellett a nemzetközi színtéren is szeretnék a magyar matematikadidaktikát ismét a régi rangjára emelni. Az első évben a későbbi tevékenységüket megalapozó módszertani kutatásokat végeznek, összesen kilenc kutatócsoportban.
MTA Lendület Program
(Az oldal forrása: mta.hu, elte.hu)
MTA–ELTE Relativisztikus Kvantum-elektrodinamikai Módszerek Kutatócsoport (2024–2029)
A kutatócsoport vezetője: Mátyus Edit egyetemi docens
ELTE Természettudományi Kar, Kémiai Intézet
E-mail: edit.matyus@ttk.elte.hu
A projekt célja számításos relativisztikus kvantumelektrodinamikai módszerek fejlesztése atomok és molekulák leírására. Az elméleti keretrendszer kiindulópontjai a relativisztikus QED propagátorok és a Bethe-Salpeter-egyenlet, amelyek alapján a kutatók relativisztikus QED hullámegyenletet kísérelnek meg levezetni annak érdekében, hogy a hagyományos kvantumkémia elmúlt száz évben kifejlesztett eszköztára ezen a területen is hasznosítható legyen. A fejlesztések eredményeként összekapcsolhatóvá válik a látszólag nagyon eltérő módszertani alapokon nyugvó relativisztikus kvantumkémia és a precíziós spektroszkópia, ami új távlatokat nyit mindkét szakterület számára.
MTA–ELTE Szemileptonikus Vizsgálatok az LHCb-nél Kutatócsoport (2024–2029)
A kutatócsoport vezetője: Racha Cheaib részecskefizikus
ELTE Természettudományi Kar, Fizikai és Csillagászati Intézet
A Marie Curie-, NSERC- és DESY-ösztöndíjas kutató most csatlakozik az ELTE Fizikai Intézethez. Korábban jelentős szerepet játszott a BaBar (SLAC, USA) és a Belle II (KEK, Japán) kísérletekben; új kutatócsoportjával a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma, a CERN Nagy Hadronütköztetője (LHC) mellett működő LHCb kísérletben b-kvarkok bomlását fogja tanulmányozni. Munkája rávilágíthat a világegyetem anyag–antianyag aszimmetriájának magyarázatára, illetve lehetővé teheti egzotikus, a részecskefizika standard modelljén túlmutató jelenségek megismerését. A csoport a Biplab Dey egyetemi adjunktus által vezetett LHCb-Hungary csoporttal együttműködve gyors időzítésű elektromágneses kaloriméter kifejlesztésében is részt vesz az LHCb II. frissítéséhez.
MTA–ELTE Fenntartható Katalitikus Eljárások Kutatócsoport (2023–2028)
A kutatócsoport vezetője: Novák Zoltán egyetemi tanár
ELTE Természettudományi Kar, Kémiai Intézet
E-mail: novakz@elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/1608
A kutatócsoport modern, fenntartható katalitikus módszerek fejlesztését tűzte ki célul gyógyszermolekulák tervezéséhez.
MTA–ELTE ÚjKubit Kutatócsoport (2022–2027)
A kutatócsoport vezetője: Ivády Viktor egyetemi adjunktus
ELTE Természettudományi Kar, Fizikai Intézet
Email: ivady.viktor@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/6570
A projekt keretében a kutatók különféle első elvű módszereket fognak kidolgozni komplex ponthiba és molekuláris kubitek esetén megfigyelt fizikai jelenségek széles skálájának leírására. A kifejlesztett módszereket a továbbiakban felhasználják újszerű kubitek számítógépes vizsgálatában, elősegítve fejlett szobahőmérsékletű kvantumtechnológiai alkalmazások megvalósulását.
MTA–ELTE Vezikuláris Transzport Kutatócsoport (2022–2027)
A kutatócsoport vezetője: Lőrincz Péter egyetemi adjunktus
ELTE Természettudományi Kar, Biológiai Intézet
Email: peter.lorincz@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/8636
A lizoszomális rendszer biztosítja a sejt által felvett anyagok (endocitózis) és a károsodott, illetve éhezés során feláldozható sejtalkotók (autofágia) lebontását és újrahasznosítását, a rendszer hibái számos betegség kialakulásában szerepet játszanak. A lizoszóma kialakulásához vezető két fő útvonal hátterében álló molekuláris mechanizmusok még nem teljesen ismertek. Az újonnan alakult kutatócsoport fő célja, hogy jellemezzék és felfedezzék az endolizoszomális rendszer új SNARE-komplexeit, azonosítsák az autofagoszóma-motilitás és szekréció mögött álló molekuláris gépezetet és feltárják az autofág és endocitotikus útvonalak kölcsönhatásait. A vizsgálatokat főként ecetmuslicán végzik majd, amely ideális modellszervezete a lizoszóma-képződésnek. Reményeik szerint eredményeik segítenek jobban megérteni, hogy ez az élethez rendkívül fontos sejtalkotó hogyan alakul ki és működik.
MTA–ELTE Határfelületi Elektrokémia Kutatócsoport (2022–2027)
A kutatócsoport vezetője: Vesztergom Soma egyetemi adjunktus
ELTE Természettudományi Kar, Kémiai Intézet
E-mail: vesztergom@chem.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/1505, 1527, 1124
A legtöbb, technológiai szempontból releváns vizes közegű elektródfolyamatnak része a hidroxónium- vagy hidroxidionok átalakulása, ami a kémhatásnak az elektródfelület közelében történő (tehát lokális) megváltozásával jár együtt. E változások visszahatnak az elektródfolyamat sebességére és gyakran szelektivitására is. A projekt célja kettős: egyrészt meg kívánja teremteni a felületközeli pH-változások matematikai modellezésének alapjait, másrészt kísérleti lehetőségeket is keres e folyamatok vizsgálatára és a modellek adta jóslások ellenőrzésére. A kutatás így nemcsak számottevő alapkutatási jelentőség bír, de lehetőséget teremt bizonyos ipari technológiák (mint például a CO2 elektroredukciója, a katódos hidrogénfejlesztés vagy az anódos oxigénelőállítás) tudásalapú fejlesztéséhez és optimalizációjához is.
MTA–ELTE Borel Kombinatorika és Komplexitás Kutatócsoport (2022–2027)
A kutatócsoport vezetője: Vidnyánszky Zoltán
ELTE Természettudományi Kar, Matematikai Intézet
A projekt során a kutatók leíró-halmazelméleti, komplexitási szemszögből vizsgálják az utóbbi időben felfedezett összefüggéseket a Borel kombinatorika és az elosztott hálózatok között. Ezenfelül arra törekszenek, hogy komplexitási tételeket bizonyítsanak hipervéges gráfokról és ekvivalencia-relációkról.
MTA–ELTE Matroid optimalizálás és diszkrét konvexitás Kutatócsoport (2021–2026)
A kutatócsoport vezetője: Bérczi Kristóf tudományos munkatárs
ELTE Természettudományi Kar, Matematikai Intézet
E-mail: berkri@cs.elte.hu
Tel.:-+36-1-372-2500/8582
A projekt célja matroidokkal (vagy általánosabban: diszkrét konvex és konkáv függvényekkel) kapcsolatos optimalizálási kérdések vizsgálata. A munka során a kutatócsoport egyrészt régóta nyitott elméleti sejtéseket vizsgál, másrészt a kapott elméleti eredményeket gyakorlatba ülteti inverz és kétszintű optimalizálási, valamint dinamikus árazási kérdések vizsgálatával.
MTA–ELTE Peptid alapú vakcinák Kutatócsoport (2021–2026)
A kutatócsoport vezetője: Horváti Kata tudományos munkatárs
ELTE Természettudományi Kar, Kémiai Intézet
E-mail: khorvati@elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500/1736
Azon betegségek megelőzésében, ahol a kórokozó nagy antigén-diverzitást, illetve általános változékonyságot mutat (pl. különböző életformát felvenni képes baktériumok, gyorsan mutálódó vírusok), nagy jelentőséggel bírnak az olyan oltóanyagok, amelyek egy preparátumban többféle immundetermináns részt is tartalmaznak. Peptid alapú vakcinákban különböző eredetű antigéneket kombinálhatunk, így kiváltva egy általánosabb, hatékonyabb immunválaszt. A szintetikus vakcinák azonban önmagukban általában nem elég immunogének, az alkalmazott formuláció alapvetően meghatározza az immunválasz mértékét és minőségét. A pályázat célja peptid alapú vakcinák új formulációs stratégiáinak kidolgozása.
MTA–ELTE Társállattartás Kutatócsoport (2021–2026)
A kutatócsoport vezetője: Kubinyi Enikő tudományos főmunkatárs
ELTE Természettudományi Kar, Biológiai Intézet
E-mail: eniko.kubinyi@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-411-6500/8790
Az európai háztartásokban több macska és kutya él, mint gyerek. A társállatok gazdái szerint kedvencük „családtag”. Az állatok ilyen mértékű antropomorfizálása viszonylag új trend, és eddig nem született rá tudományos magyarázat. Hipotézisünk szerint a társállattartás kulturális megszaladási jelenség a veleszületett gondozási késztetés, a gondozható (rokon) gyerekek számának csökkenése és a gazdasági kényszerek alóli felszabadulás miatt. Kihat az emberi szociális hálózatokra, a mentális és fizikai egészségre és az állatjólétre is. A kutatás megvizsgálja, hogy a jelenlegi tenyésztési és tartási gyakorlat hogyan befolyásolja a társállatok viselkedését, kognícióját, agyát, génműködését és tulajdonosainak jólétét. Integratív megközelítésével jelentősen hozzájárul az állatjólét fejlődéséhez a “One-Health" koncepcióval összhangban, informálja a jogalkotókat, valamint tény alapú állattartási döntéseket tesz lehetővé.
MTA–ELTE Genomok Kutatócsoport (2021–2026)
A kutatócsoport vezetője: Szöllősi Gergely adjunktus
ELTE Természettudományi Kar, Fizikai Intézet
E-mail: ssolo@elte.hu
Tel.: 36-1-372-2795
A kutatócsoport a projekt során olyan filogenetikai módszereket és matematikai modelleket fejleszt, amelyek alapján képes lesz a rendelkezésre álló szekvenciadatok segítségével megérteni nagy evolúciós átmeneteket az eukarióta sejt kialakulásától a többsejtűségig olyan következményeken keresztül, mint az öregedés és rák.
MTA–ELTE Integrálható Kvantumdinamika Kutatócsoport (2020–2025)
A kutatócsoport vezetője: Pozsgay Balázs tudományos munkatárs
ELTE Természettudományi Kar, Fizikai Intézet
E-mail: pozsgay.balazs@gmail.com
Tel.: +36 1 463 4179
A kutatócsoport az integrálható kvantumos sokrészecske-rendszerek dinamikájával foglalkozik. A mai fizika egyik központi kérdése a sokrészecskés kvantumrendszerek vizsgálata. Noha az egyes részecskéket leíró törvények ismertek, egy sok összetevőből álló rendszer együttes viselkedése nagyon különböző lehet. Fontos megérteni az erősen kölcsönható rendszereket és dinamikájukat. A projekt olyan alapkutatás, amely több ponton kapcsolódik a csapdázott atomos kísérletekhez, továbbá tisztán matematikai kérdésekhez és az elméleti fizika egy másik ágához, az AdS/CFT megfeleltetéshez is.
Megoldható kvantumelméletek dinamikája (Interjú Pozsgay Balázzsal a kutatásról)
MTA-ELTE Lendület Ionmobilitás-tömegspektrometria Kutatócsoport (2020–2025)
A kutatócsoport vezetője: Vácziné Schlosser Gitta tudományos munkatárs
ELTE Természettudományi Kar, Kémiai Intézet
E-mail: sch@chem.elte.hu
Tel.: +36 1 372 2500 / 1415 mellék
A tömegspektrometria olyan nagyműszeres analitikai módszer, amelyet elsősorban szerves vegyületek és biomolekulák kimutatására és szerkezetük felderítésére alkalmaznak. A technika kulcsfontosságú szerepet tölt be a természettudományok és az orvostudomány számos területén. A kutatás az élő szervezetek fő építőköveinek tekinthető fehérjék szerkezetvizsgálatát végzi el tömegspektrometriai módszerekkel. Ezen a gyorsan fejlődő tudományterületen olyan új technikák kidolgozását tűzte ki célul, amelyekkel a korábbinál hatékonyabban és megbízhatóbban lesz lehetőség molekulák pontos szerkezetét feltérképezni. Különösen fontos ez olyan fehérjék esetén, amelyek nem kívánt átalakulása a szervezetben betegségekhez vezet. A kísérleti munkára épülő alapkutatási projektben új műszeres megoldások, valamint új bioanalitikai technikák megvalósításán és alkalmazásán dolgoznak majd.
"Mindig a saját fejem után mentem" (Interjú Schlosser Gittával a kutatásról)
MTA–ELTE Lendület Csoportos Viselkedés Kutatócsoport (2019–2024)
A kutatócsoport vezetője: Nagy Máté tudományos munkatárs
ELTE TTK Fizika Intézet
E-mail: nagymate@hal.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500 / 6367
A Max Planck Ornitológiai Intézetből visszatérő kutató Csoportos viselkedés kutatása innovatív technológiák használatával és fejlesztésére címmel adta be pályázatát. Tervezett kutatócsoportja annak megértésére összpontosít, hogyan hasznosítják az állatcsoportok egyedei a társaktól és a saját érzékelésükből származó információt a csoportos érzékelés, kogníció és döntéshozás esetén. Milyen mechanizmusok során jön létre az a szinergikus többletteljesítmény, mely által a csoport egésze felülmúlja bármelyik egyedét? A kutatás főként a madarak csoportos termikelésének jelenségét járja körül. (Termikelés: az optimális körözési sebesség és forduló sugár megválasztása.) A téma erősen multidiszciplináris, így a kitűzött célok is kettősek: 1. Biológiai tudásunk gyarapítása vadon élő madarak csoportos termikeléséről a közelükben repülő önvezérelt robotrepülőről (drónról) készített nagy felbontású mérésekből, 2. Bioinspiráció és az élőlényekről származó információt felhasználó megoldás nyújtása a robotikai rendszernek. A kutatás lehetséges innovatív eredményeként önműködően hatékonyan termikelő robotrepülő valósulhat meg, melyet széles körben lehet felhasználni (élővilág-megfigyelés, mentés-felkutatás stb.).
MTA-ELTE LENDÜLET LABORATÓRIUMI ASZTROKÉMIA, MOLEKULA- ÉS ANYAGTUDOMÁNY ALACSONY HŐMÉRSÉKLETEN (2018–2023)
A kutatócsoport vezetője: Tarczay György egyetemi docens
ELTE TTK Szervetlen Kémiai Tanszék
Email: tarczay@chem.elte.hu
Tel: +36-1-372-2500/6587
A projekt keretében különleges, korszerű berendezéseket fognak építeni, amelyek között világszinten egyedi berendezés és kísérleti megvalósítás is lesz. Ezekkel a berendezésekkel asztrokémiai szempontból érdekes molekulák képződését és spektrumait fogják tanulmányozni, mind gázfázisban, mind asztrofizikailag releváns jegekben. A projekt nemcsak a laboratóriumi asztrokémia tudományt alapozza meg nemzetközi színvonalon, de a csoport által tervezett, egyedülálló 4 K-es kriogén berendezés azt is lehetővé teszi majd, hogy különleges molekulákat és anyagokat állítsanak elő nem szokványos körülmények között.
MTA-ELTE LENDÜLET NEUROETOLÓGIAI KUTATÓCSOPORT (2017-2022)
A kutatócsoport vezetője: Andics Attila tudományos munkatárs
ELTE TTK Etológia Tanszék
E-mail: attila.andics@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-411-6500/8898
Az Összehasonlító agyi képalkotás emlősökben című projekt során a hallási tanulás vokális szociális feldolgozási folyamatokban betöltött szerepét vizsgálják majd viselkedéses és agyi képalkotásos kísérletek során kutyákban, törpemalacokban, makákókban és emberekben. A kutatás célja, hogy jobban megértsük a biológiai és kulturális evolúció szerepét az emberi nyelvi kompetencia és az ezt támogató szociokognitív kompetenciák kialakulásában.
MTA-ELTE LENDÜLET KOMBINATORIKUS GEOMETRIA (2017-2022)
A kutatócsoport vezetője: Pálvölgyi Dömötör egyetemi adjunktus
ELTE TTK Számítógéptudományi Tanszék
E-mail: dom@cs.elte.hu
Tel.: +36-1-381-21-55
A technológiai fejlődés sok új izgalmas kérdéshez vezetett a számítási és kombinatorikus geometriában. Mindennapjainkban folyamatosan körülvesznek minket különböző elektromos eszközök, melyek egymással és környezetükkel vezeték nélküli hálózatokon kommunikálnak. Ezen geometriai hálózatok particionálásának kutatása az alapja, hogy jobb rendszereket építhessünk ki, melyek hatékonyabbak, megbízhatóbbak és energiatakarékosabbak. A most alakuló Kombinatorikus Geometria kutatócsoport fő témája e geometriai hálózatokra épülő hipergráfok színezése.
MTA-ELTE LENDÜLET FORRÓ UNIVERZUM KUTATÓCSOPORT (2016-2021)
A kutatócsoport vezetője: Werner Norbert tudományos főmunkatárs
ELTE TTK Fizikai Intézet, Atomfizikai Tanszék
E-mail: norbertw@stanford.edu
Tel.: 36-1-372-2775 (Atomfizikai Tanszék)
A kutatócsoport új, nagy felbontású röntgenspektrumokat és egyéb megfigyelési adatokat használ majd a galaxisok közötti teret kitöltő gáz tulajdonságainak vizsgálatára. Ennek feltárása kulcsszerepet játszik annak megértésében, miképpen válhatott a látható világegyetem olyanná, amilyennek ma tűnik fel előttünk. A projekt kutatói tanulmányozni fogják, hogyan fejlődnek a galaxisok és velük együtt a bennük elhelyezkedő szupermasszív fekete lyukak. Kutatásaik nyomán mélyebben megérthetővé válik, hogy miképpen formálódtak távoli csillagkohókban, és szóródtak szét szerte a világegyetemben a bennünket is alkotó kémiai elemek.
MTA-ELTE LENDÜLET EVOLÚCIÓS GENOMIKA KUTATÓCSOPORT (2016-2021)
A kutatócsoport vezetője: Szöllősi Gergely
ELTE TTK Természettudományi Kar, Fizikai Intézet, Biológiai Fizikai Tanszék
E-mail: ssolo@elte.hu
Tel.: 36-1-372-2795 (Biológiai Fizika Tanszék)
Mára több mint ezer organizmus és több tucat szövet rákos daganatának genomszekvenciája ismert. A bennük rejlő információ feltárása és hasznosítása a biológia egyik legizgalmasabb kihívása az evolúciós múlt megértése és a rákkezelés jövője szempontjából egyaránt. Az utóbbi évtizedekben a molekuláris evolúció tudománya drámai fejlődésen ment át: 40 éve pár tucat rövid RNS-szekvencia segítségével fényt derített az élet három doménjére, az utóbbi néhány évben pedig teljes genomszekvenciákra támaszkodva bebizonyította, hogy a nem afrikai származású emberek DNS-ének 1–4%-a Neander-völgyi eredetű, továbbá fényt derített a tumorok rendkívüli heterogenitására is. A molekuláris evolúció kutatása sokak szerint fénykorát éli. Ahhoz, hogy beváltsa a hozzá fűzött reményeket, az adatgyűjtésen túllépve a rendelkezésre álló adatokat értelmezni képes módszereket kell kidolgozni. A kutató célja ilyen, különböző időskálákon zajló, a fajok több százmillió éves diverzifikációjától az évtizedekben mérhető tumorkialakulásig terjedő evolúciós folyamatokat koherensen kezelő, teljes genomszekvenciákat értelmező modellek fejlesztése.
MTA-ELTE LENDÜLET CMS RÉSZECSKE- ÉS MAGFIZIKAI KUTATÓCSOPORT (2015-2020)
A kutatócsoport vezetője: Pásztor Gabriella tudományos főmunkatárs
ELTE TTK Fizikai Intézet, Atomfizikai Tanszék
E-mail: gpasztor@caesar.elte.hu
Tel.: 36-1-372-2760, 36-1-372-2500/6335
Pásztor Gabriella fizikus Svájcból, a genfi CERN laboratóriumból tér haza, ahol a kanadai Carleton University alkalmazásában vett részt a Nagy Hadronütköztető (LHC) élvonalbeli nemzetközi tudományos programjában a nagyenergiás fizika területén. A kísérleti részecske- és magfizikai kutatócsoport bekapcsolódik az LHC CMS-kísérletébe. Céljuk a részecskefizika Standard Modelljének és a mögötte megbúvó alapvetőbb elméletnek a tanulmányozása, valamint az ősrobbanás után létrejött forró és sűrű anyag, a kvark-gluon plazma jellemzése. Az LHC adatai már működésének első szakaszában úttörő eredményekhez vezettek. A Higgs-bozon felfedezése megkoronázta a Standard Modell kiteljesítésére és az elemi részecskék tömegének magyarázatára irányuló erőfeszítéseket. Pásztor Gabriella és csoportja a magasabb ütközési energián gyűjtendő LHC-adatokban folytatják majd az elemi részecskék és a kvarkanyag titkainak kutatását.
"A fizika mindig is kihívás volt számomra" - interjúnk Pásztor Gabriellával.
MTA-ELTE LENDÜLET BIOINFORMATIKA KUTATÓCSOPORT (2014-2019)
A kutatócsoport vezetője: Dosztányi Zsuzsanna tudományos főmunkatárs
ELTE TTK, Biológiai Intézet, Biokémiai Tanszék
E-mail: dosztanyi.zsuzsanna@ttk.mta.hu
Tel.: 36-1-372 2500/8537
Dosztányi Zsuzsanna biofizikus tudományos érdeklődésének középpontjában a fehérjék, azon belül az egyértelmű térszerkezettel nem rendelkező, rendezetlen fehérjék állnak. A kutatócsoport célja a fehérjék rendezetlen részein található, más molekulákhoz való kapcsolódásra szolgáló lineáris motívumok kölcsönhatásainak vizsgálata kísérletes és számítógépes módszerek, valamint a különböző betegségekhez tartozó adatok kombinálásával. E kutatások alapvető biológiai folyamatokba adhatnak betekintést, elősegíthetik egyes betegségek molekuláris alapjainak megértését, és új gyógyszermolekulák kifejlesztéséhez is vezethetnek. Dosztányi arra számít, hogy a Lendület révén nemcsak a rendezetlen fehérjéken folytatott eddigi bioinformatikai kutatásait tudja izgalmas új irányokba kiterjeszteni, hanem részt vehet az orvosi és biológiai kutatásokban egyre nagyobb szerepet játszó bioinformatika képzésének megerősítésében is.
"A cél a lineáris motívumok nagyskálás vizsgálata" - interjúnk Dosztányi Zsuzsannával.
MTA-ELTE LENDÜLET KATALÍZIS ÉS SZERVES SZINTÉZISEK KUTATÓCSOPORT (2012-2017)
A kutatócsoport vezetője: Novák Zoltán egyetemi adjunktus
ELTE TTK Kémiai Intézet, Szerves Kémiai Tanszék
E-mail: novakz@elte.hu
Tel.: 36-1-372-2500/1610
A kutatócsoport 2007 szeptembere óta végzi kutatásait az ELTE Kémiai Intézetében. Munkánk során szerves kémiai átalakítások kidolgozásával fejlesztésével és különböző biológiai hatással rendelkező célmolekulák szintézisében történő alkalmazásával foglalkozunk. A kutatásaink főleg az aromás és heterociklusos molekulák kialakítására és átmenetifém-katalizátorokkal történő funkcionalizálására irányulnak, különös tekintettel a fluortartalmú vegyületek szintézisére, amelyek kiemelkedő fontossággal bírnak a gyógyszerkémiában. Szintetikus szerves kémiai eszközök, átalakítások fejlesztése fontos területe a kémiai tudománynak, hiszen segítségükkel válik lehetségessé a molekuláris szintű építkezés, amelynek eredményeként a laboratóriumokban a kívánt terápiás hatóanyagok előállíthatók. A felfedező alapkutatások nagymértékben hozzájárulnak a szerves kémia egyes területeinek megértéséhez és fejlődéséhez, továbbá az általunk kidolgozott új kémiai átalakításokat alkalmazzuk gyógyszermolekulák szintézisében. Ez utóbbi kutatási iránynak köszönhetően kutatócsoportunk már évek óta szoros kutatási együttműködésben áll a Servier Gyógyszerkutató Intézettel, és részt vesz a kutatóhelyen végzett rákterápiás gyógyszerek fejlesztésére irányuló szerves kémiai kísérletekben. Ezen kívül a laboratóriumban előállított molekulák gyógyszerkémiai szempontból fontos tulajdonságait a Richter Gedeon gyógyszergyár munkatársaival együttműködve is vizsgáljuk.
"Bármilyen kísérletet el tudunk majd végezni, amit csak elképzelünk" - interjúnk Novák Zoltánnal.
MTA-ELTE LENDÜLET RÁCSTÉRELMÉLETI KUTATÓCSOPORT (2012-2017)
A kutatócsoport vezetője: Katz Sándor akadémikus, egyetemi tanár
ELTE TTK Fizikai Intézet, Elméleti Fizikai Tanszék
E-mail: katz@bodri.elte.hu
Tel.: 36-1-372-2747, 36-1-372-2500/6247
Katz Sándor fizikus számára a Lendület a folytonosságot jelenti. Néhány éve megalakult kutatócsoportja új munkatársakkal kiegészülve a már megkezdett munkát folytathatja az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Céljuk, hogy pontosan megismerjék a protonok, a neutronok és a kvark-gluon plazma közti átmenet jellemzőit. Eredményeik hozzájárulhatnak a világ legalapvetőbb törvényeinek megértéséhez, a számításokhoz használt speciális számítógépes infrastruktúra pedig a tudomány más területein is hasznosítható.
MTA-ELTE LENDÜLET KOMPLEMENT KUTATÓCSOPORT (2012-2017)
A kutatócsoport vezetője: Józsi Mihály Krisztián tudományos fűmunkatárs
ELTE TTK Biológia Intézet, Immunológiai Tanszék
E-mail: mihaly.jozsi@freemail.hu
Tel.: 36-1-381-2175 (Immunológiai Tanszék)
A 2012-ben alakult kutatócsoport vezetője, Józsi Mihály immunbiológus tíz év után tért haza Németországból. A projekt során a kórokozók elleni védelem szempontjából fontos komplementrendszer fő szabályozófehérjéjét, a H-faktort kutatja. A komplementrendszer működési zavarai számos betegségben, például az időskorban vakságot okozó makuladegeneráció vagy a súlyos veseelégtelenség kialakulásában játszanak szerepet. Józsi Mihály a kutatócsoport munkájától azt várja, hogy új ismereteket szerez egyes betegségek kialakulásáról és gyógyítási lehetőségeiről.
MTA-ELTE EIRSA LENDÜLET ASZTROFIZIKAI KUTATÓCSOPORT (2012-2017)
A kutatócsoport vezetője: Frei Zsolt egyetemi tanár
ELTE TTK Fizikai Intézet, Atomfizikai Tanszék
E-mail: frei@alcyone.elte.hu
Tel.: 36-1-372-2767, 36-1-372-2500/6317
Az ELTE Fizikai Intézetében a 2000-es évek eleje óta dinamikusan fejlődik az asztrofizikai kutatócsoport. Az Eötvös International Research School in Astrophysics (EIRSA) 2007-ben a csoport csatlakozott a Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) projekthez, majd 2013-ban a Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) nevű égtérképező projekthez. A kutatócsoport vezetője, Frei Zsolt 2012-ben az MTA Lendület programja keretében is támogatást nyert. Az Eötvös Gravity Research Group (EGRG) adatelemző munkáit Raffai Péter, az ELTE adjunktusa vezeti. A csoport a LIGO Scientific Collaboration (LSC) valamennyi tevékenységi köréhez nyújt hozzájárulást: műszerépítéssel segítette a LIGO detektorok zajszintcsökkentését; a csoporttagok műszak- és riasztási felügyeletet látnak el a LIGO detektorok adatgyűjtési időszakai alatt mind a detektorállomásokon, mind a távolból; forrásmodellező munkájukkal és jelkeresőprogram fejlesztésével a gravitációshullám-jelek észlelési és kiértékelési hatékonyságát maximalizálják. Az EGRG készítette azt a galaxiskatalógust, amelyet az LSC az észlelt jelek forrásgalaxisainak azonosításához használ. Az EGRG tagjai segítik a jövőben építeni tervezett detektorok (köztük a tervek szerint Indiában épülő LIGO detektor) optimális elhelyezésének megtalálását. A LSC magyar nyelvű honlapját az EGRG csoport készítette és fejleszti. A gravitációs hullámok első észlelése – amelyet 2016. február 11-én jelentettek be – mérföldkő volt a fizikában és a csillagászatban: megerősítette Albert Einstein 1915-ös általános relativitáselméletének egy fontos jóslatát, és a gravitációshullám-csillagászat, mint új terület kezdetét jelezte.
MTA-ELTE LENDÜLET KÉMIAI SZERKEZET/REAKTIVITÁS KUTATÓCSOPORT (2015-2016)
A kutatócsoport vezetője: Szilágyi Róbert Károly tudományos főmunkatárs
ELTE TTK Kémiai Intézet
E-mail: robertkszilagyi@gmail.com
Tel.: 36-1-372-2548 (Kémiai Intézet)
Szilágyi Róbert Károly vegyész az Amerikai Egyesült Államokból, a Montana State Universityről érkezik haza. Fő célja, hogy gyakorlati jelentőséggel is bíró összefüggéseket tárjon fel a molekulaszerkezet és a kémiai reaktivitás között a biokémiai, homogén és heterogén reaktivitás témakörében. A szisztematikus elméleti kémiai, spektroszkópiai és kísérleti megközelítéssel lehetőséget kíván teremteni arra, hogy a jelenlegi tapasztalati ismereteket tudományos alapra helyezze, és ezáltal tervezhetővé váljanak a kémiai folyamatok. Az MTA-ELTE Lendület-kutatócsoport tagjaival széles körű hazai és külföldi együttműködésre törekszik, hogy meghonosítsa a XANES és EXAFS szinkrotron-spektroszkópia méréstechnikát és a hozzá kapcsolódó kísérleti és elméleti hátteret. Ehhez a munkához az USA-ban és Japánban már alkalmazott szinkrotron mérési lehetőséget a hazai és külföldről toborzott posztdoktorok, doktoranduszok és egyetemi hallgatók segítségével az európai laborokra is kiterjeszti. A három kontinensen átívelő mérési lehetőségeket a fentiekben körvonalazott kutatási feladatok megoldására kívánja felhasználni.
MTA-ELTE LENDÜLET DINOSZAURUSZ KUTATÓCSOPORT (2011-2016)
A kutatócsoport vezetője: Ősi Attila adjunktus
ELTE TTK, Földrajz és Földtudományi Intézet, Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék
E-mail: hungaros@gmail.com
Tel.: 36-1-372-2500/8003
A kutatócsoport az iharkúti dinoszaurusz lelőhely tudományos igényű, következetes feltárását, a gerinces fauna anatómiai, csontszövettani és ősállatföldrajzi vizsgálatát folytatja a Lendület Program révén. Ősi Attila paleontológus nevét annak a nyolcvanötmillió éves dinoszaurusz fajnak a felfedezése tette széles körben ismertté, amelyre a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Természettudományi Múzeum Paleontológiai Kutatócsoportjának tagjaként bukkant bakonyi ásatásai közepette. A már több mint egy évtizede folyó munka nemzetközi érdeklődést váltott ki, a fiatal kutató a Nature magazinban publikálta azt a tudományos cikket, amely Európa gerinces ősállatföldrajzával kapcsolatos ismereteik újragondolására késztette az őslénytannal foglalkozókat. A rangos folyóirat hasábjain utoljára harminchat éve, 1975-ben jelent meg cikk magyar őslénykutatótól. A felfedezés jelentősége az akkori rudabányai emberős leleteiéhez mérhető. – A Lendület hosszú távra jelent lehetőséget a nyolcvanöt millió évvel ezelőtti világ jobb megismeréséhez és a kutatási eredmények elterjesztéséhez a nemzetközi tudományos életben – jelentette ki. Ősi Attila. A paleontológus szerint a Lendület egyetemekre történő kiterjesztésével a hallgatókat is hatékonyabban lehet bevonni az elméleti és a terepmunkába.
MTA-ELTE LENDÜLET MOTORENZIMOLÓGIAI KUTATÓCSOPORT (2011-2016)
A kutatócsoport vezetője: Kovács Mihály egyetemi tanár, tudományos főmunkatárs
ELTE TTK Biológiai Intézet, Biokémia Tanszék
E-mail: mihaly.kovacs@ttk.elte.hu
Tel.: 36-1-372-2500/8401
Kovács Mihály tudományos érdeklődésének középpontjában a DNS-szerkezetátalakító működésében és a genom karbantartásában szerepet játszó motorenzimek állnak. 2002-től 2005-ig az Egyesült Államokban dolgozott. Hazatérése után az ELTE Biokémiai Tanszékén alapított kutatócsoportot. A Lendület program keretében társaival arra törekszenek, hogy feltárják az összefüggést az egyes enzimek haladási sebessége, erőkifejtése, energetikai hatékonysága illetve a makroszkopikusan megfigyelhető genetikai és evolúciós folyamatok, sajátosságok között. A motorenzimek kutatása egyes betegségek kialakulási mechanizmusainak megértéséhez, illetve különleges gátlószerek tervezéséhez vezethet el. Egy másik alkalmazás, hogy e motor-mechanizmusok ismeretében olyan nanomotorok állíthatók elő, amelyek csipek, nanokapcsolók gyártására és más nanocélokra hasznosíthatók.
MTA-ELTE LENDÜLET BIOFIZIKAI KUTATÓCSOPORT (2011-2016)
A kutatócsoport vezetője: Derényi Imre egyetemi tanár
ELTE TTK, Fizikai Intézet, Biológiai Fizikai Tanszék
E-mail: derenyi@elte.hu
Tel.: 36-1-372-2500/6366
A kutatócsoport egy új, nemzetközileg is meghatározó tudományággal, a biológiai fizikával foglalkozik. A molekuláris motorfehérjék felelősek a biológiai mozgások jelentős részéért, a sejteken belüli molekuláris szintű szállítási folyamatoktól kezdve, a sejtosztódáson keresztül, egészen az izmok összehúzódásáig. Minél pontosabb megismerésüknek nemcsak orvosbiológiai, hanem technológiai jelentősége is van. Derényi Imre kutatásainak középpontjában az egyik legismertebb kétfejű motorfehérje, a kinezin áll. A kutató és munkatársai egy olyan kinetikai modellt alkottak, amely hitelesen mutatja meg e fehérje kísérletekben tapasztalt összetett viselkedését. A fizikus vizsgálatainak másik fontos területe a lipid membránok szerkezete és dinamikája. Az élő sejteket változó, gyakran bonyolult topológiájú és számos kölcsönhatásban résztvevő lipid membránok határolják. A lipid membránok valamint a motorfehérjék megismerése a szervezet normális működésére derít fényt, ami létfontosságú új gyógyszercélpontok felfedezéséhez.
MTA Közoktatás-fejlesztési Kutatási Program
(Az oldal forrása: mta.hu)
2022-2026 között támogatást nyert kutatócsoportok:
MTA-ELTE Fizikatanítás Digitális Támogatással Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Jenei Péter adjunktus
ELTE TTK Fizika Intézet, Anyagfizikai Tanszék
E-mail: jenei@metal.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500 / 6583
A csoport bemutatása az MTA weboldalán
A tudomány és technológia gyorsuló ütemű fejlődése, a diákok hozzáállásának változása és a munkaerő piaci igényei társadalmi szinten követelik meg a fizika tantárgy oktatásának fejlesztését. Ez csak az iskolai fizika tanítás tartalmi, módszertani és oktatási eszköztárának megújításától remélhető. A kutatócsoport munkája ezt két nagyobb témakörben szeretné előre mozdítani:
1) Digitális és cselekvésközpontú fizikatanulás. A téma lényege, hogy olyan módszereket fejlesztünk mely során a diákok minél könnyebben és nagyobb számban sikereket érhetnek el a fizika (és kapcsolódó tudományok) terén. Kutatások középpontjában az Arduinók, a kutatási és tanulási naplók felhasználása áll. Kiemelten foglalkozunk a nemi egyenlőség javításán a fizika és mérnöki tudományok területén.
2) Fizikatanítás mesterséges intelligencia felhasználásával. Ebben a projektben egy olyan szoftvert készítünk és tesztelünk nagymintás kísérlettel, mely a gépi tanulás segítségével tud egyéni fejlesztési utakat kínálni a diákoknak a fejlesztő hatás maximalizálásával. Az innovatív gondolat, hogy bemeneti tesztek eredményei alapján gyakorlófeladatokat ad a gép. A gyakorlás folyamatát és hatását elemzi és finomítja a fejlesztő feladatokat. Sok felhasználó esetén az algoritmus átlátja a korrelációkat, ezáltal megtanulja az ideális fejlesztés folyamatát.
MTA-ELTE Matematikai Tanuláselméleti Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Szabó Csaba egyetemi tanár
ELTE TTK Matematikai Intézet, Algebra és Számelmélet Tanszék
E-mail: szabo.csaba.mathdid@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500 / 2145
A csoport bemutatása az MTA oldalán
A tanulási folyamatról alkotott eddigi ismereteket alapvetően megváltoztatták a kísérleti pszichológia és a kognitív idegtudományok 2000-es évek elején született eredményei. Ezek az eredmények új lehetőségeket nyitnak meg a tananyag és tudás elsajátításában és a tanulók egyéni fejlődési pályáinak kialakításában. A hosszú távú tudás megszerzésének eddig ismert leghatékonyabb eszköze az előhívási hatás, amelyet többféleképpen be lehet építeni a tanórákba, például óra végi teszteléssel. A tanórákon játszott megfelelő társasjátékok elősegítik a formális logikai és geometriai gondolkodás fejlődését, a matematika miatti szorongás csökkenését. A problémafelvető készség ma már az alapkompetenciák közé tartozik, fejlesztése szerepet játszik az általános problémamegoldó képesség és egyéb kompetenciák kialakításában. A tanulási folyamat és a fenti módszerek hatékonyságát növelheti a játékosítás, amely a flow élmény elérésén keresztül növeli a tanulók elkötelezettségét. A kutatócsoport a fenti négy terület hatékonyságát vizsgálja a közoktatásban.
2021-2025 között támogatást nyert kutatócsoportok:
MTA-ELTE Egészségtudatos Gyerekekért Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Zsákai Annamária docens
ELTE TTK Biolgóiai Intézet, Élettani Tanszék
E-mail: annamaria.zsakai@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500 / 1839
A csoport bemutatása az MTA weboldalán
Az MTA támogatásával alakítottak kutatócsoportot az ELTE oktatói és gyakorlógimnáziumi tanárai egy komplex egészségtani segédanyag kidolgozására. Az általános és középiskolás tanulók egészségtudatos magatartásának fejlesztését segítő, online segédanyag-csomag a következő témaköröket érinti: Szexuális felvilágosítás, Táplálkozás és fizikai aktivitás, Szerhasználat, Iskolai és otthoni higiénia, Online aktivitás, ill. Környezettudatosság.
A segédanyag moduljai a legfontosabb egészségtani ismereteket a tanulók ismereteinek megfelelően korcsoportos bontásban (építve a NAT követelményrendszerére) mutatják be, ill. interaktív tesztek segítik a bemutatottak elsajátítását.
A csoport célja továbbá a kidolgozandó témakörökben a gyermekek ismereteire és attitűdjére, az életmódjuk tényezőire adatot gyűjteni, ill. kisebb volumenű tudományos kutatásokat elvégezni.
A kutatócsoport tagjai mind PhD fokozattal rendelkeznek, az egyetemi oktatók többen habilitált docensek, míg a gyakorlógimnáziumokban tanító tagok vezetőtanárok.
MTA-ELTE Kutatásalapú Kémiatanítás Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Szalai Luca adjunktus
ELTE TTK Kémiai Intézet, Analitikai Kémiai Tanszék
E-mail: luca.szalay@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500 / 1517
A csoport bemutatása az MTA weboldalán
A kutatócsoport a Magyar Tudományos Akadémia Tantárgy-pedagógiai Kutatási Programja keretében támogatott „Megvalósítható kutatásalapú kémiatanítás” projektjét 2016 és 2021 között végezte el. A nagymintás, longitudinális pedagógiai kísérlet kimenetele az volt, hogy jobb eredményeket kaptak, amikor a kísérlettervezés elveinek közvetlen tanítása által csökkentették a tanulók kognitív terhelését. Egy másik tanulságként azt szűrték le, hogy a diákok kémiával szembeni attitűdje az egész projekt alatt nem volt kielégítő, és a kísérletek természettudományokban betöltött szerepének jelentőségét sem értették eléggé a tanulók. Ezért a jelen, 2021-2025 között megvalósítandó „Kutatásalapú kémiatanítás és rendszerszemléletű gondolkodás” című projektben egy olyan (a szakirodalomban talált eredeti egyszerűsítésével készült) séma használatára tanítják a diákokat, ami segíti őket a természettudományos kísérletek megtervezésében. A tanulók érdeklődésének növelése céljából pedig a rendszerszemléletű gondolkodás elemeit vezetik be a feladatlapokon. Ennek célja az, hogy megmutassák a diákoknak, hogyan függenek össze a kémia tantárgyban tanultak más témákkal. Reményeik szerint a tanulók hasznosabbnak fogják tartani a kémiát akkor, ha többet értenek meg pl. a fenntarthatósággal kapcsolatos összefüggéseiről.
31 kémiatanár összeségében mintegy ezer főnyi, olyan hetedik osztályos diákját vonja be a projektbe, akiket előreláthatólag ugyanabban az iskolában (összesen 25 oktatási intézményben) négy évig tanítanak kémiára. A résztvevő diákokat három csoportba osztották. A kontrollcsoport lépésről lépésre leírt kísérleteket hajt végre, miközben ismerkedik a rendszerszemléletű gondolkodás vonatkozó aspektusaival. A kísérleti csoportok is tanulják a rendszerszintű gondolkodás elemeit, de az azokba került diákoknak el kell sajátítaniuk a fent említett, a kísérlettervezést segítő séma alkalmazását is. Az egyik kísérleti csoport a receptszerűen leírt kísérletek elvégzése után gondolkodik azon a séma kitöltése közben, hogy miért úgy kellett elvégezni a kísérleteket. A másik kísérleti csoport viszont (recept hiányában) a kísérletek megtervezését végzi a séma kitöltésének segítségével. A kutatócsoport a jelen projektben is 24 feladatlapot fejleszt (minden iskolaévre hatot). Minden egyes feladatlap hat változatban születik meg, amelyek közül három a jelenléti oktatáshoz és másik három a digitális oktatáshoz készült, a fent jellemzett három csoport számára. Mindegyik feladatlapnak vannak a (várható) megoldásokat tartalmazó tanári verziói is. A tanulók tárgyi tudásának, kísérlettervező képességének, valamint kémiával és kémiai kísérletekkel szembeni attitűdjének fejlődését öt darab strukturált teszttel mérik. (Ezek közül egyet írnak a hetedikes diákok a projekt kezdetekor, majd minden tanév végén egy újabb tesztet, a 10. osztály végéig.) Az eredményeket a kutatócsoport tagjai statisztikailag elemzik és publikálják. Az összes tanulói feladatlapot és tesztet (amelyeket a kipróbálás tapasztalatinak figyelembevételével javítanak) szabadon elérhetővé teszik a kutatócsoport honlapján.
MTA-Rényi-ELTE Matematikadidaktikai Kutatócsoport
A kutatócsoport vezetője: Vancsó Ödön docens
ELTE TTK Matematikai Intézet, Matematikatanítási és Módszertani Központ
E-mail: vancso.odon@ttk.elte.hu
Tel.: +36-1-372-2500 / 8515
A csoport bemutatása az MTA weboldalán
Kutatócsoportunk az MTA Tantárgy-pedagógiai Kutatási Programjában 2016 és 2021 között működő két projekt, az MTA-ELTE Korszerű Komplex Matematikaoktatás és az MTA-Rényi Felfedeztető Matematikatanítás fúziója. A kutatócsoport célja a hazánkban ma csak szűk körben gyakorolt felfedeztető matematikaoktatás széleskörű implementációjának segítése, a létező gyakorlat fejlesztése, adaptálása a mai kihívásokhoz. Célul tűztük az oktatási hagyományaink jobb megismertetését a nemzetközi matematikadidaktika közösséggel, illetve korszerű nemzetközi kutatási trendek beépítését a hazai kutatásokba, fejlesztésekbe és kísérletekbe. Pályázatunk résztvevői az ország különböző régióiban vagy a határon túl dolgozó kutatók, PhD-hallgatók, tanítók, tanárok a matematikaoktatás különböző szintjeiről. A projekt keretei között lehetőséget biztosítunk a korábban izoláltan dolgozó kutatók együttműködésére, a nemzetközi kutatásokba való intenzívebb bekapcsolódásra minél több fiatal kutató, PhD-hallgató bevonásával.
További kutatócsoportok
BIG DATA – ADATHALMAZOK
Elérhetőség:
Csabai István
egyetemi tanár
Telefon:36-1-411-6500/6576
E-mail: csabai@elte.hu
Csabai István a tudomány olyan területeit kutatja, ahol nagy adathalmazok statisztikai elemzésével komplex jelenségek érthetőek meg. Széles körű kutatómunkája a statisztikus fizikától a csillagászaton át a bioinformatikáig sok diszciplínára terjed ki: olyan tudományterületekkel foglalkozik, ahol az új technológiák előretörésével sok adat gyűjthető, és azok statisztikai elemzésével komplex jelenségek érthetőek meg, legyen az egy sejt, az ember alkotta Internet, vagy maga az Univerzum. Legújabb kutatásai során a nagy tudományos adathalmazok analízise terén szerzett szakértelmét szociális- és pénzügyi hálózatok, valamint rák-genetikai adatok elemzésében hasznosítja, utóbbihoz kapcsolódóan hazai koordinátora több európai nagyprojektnek.