ELTE TTK Sansz Tehetségprogram

ELTE TTK Sansz Tehetségprogram
Az ELTE TTK 2023. októberében is meghirdette a Sansz Tehetséggondozó Programot, amely a természettudományok területén komoly érdeklődéssel rendelkező középiskolás diákok számára nyújt segítséget a természettudományok mélyebb megismeréséhez. A tehetségprogram célja, hogy a motivált diákok egyetemi mentorok irányításával tapasztalatokat szerezhessenek az ELTE-n folyó természettudományos kutatásokról, illetve maguk is bekapcsolódhassanak a kutatómunkába.

Az ELTE Természettudományi Karán elindított tehetségprogram célja, hogy

  • a természettudományok - a biológus, matematikus, fizikus, vegyész, ill. földrajzi, földtudományi, környezettudományi pályák - iránt komolyan érdeklődő, motivált középiskolai diákok egyetemi mentorok irányításával közvetlen tapasztalatokat szerezhessenek az ELTE-n folyó természettudományos kutatásokról, illetve
  • a diákok maguk is bekapcsolódhassanak a kutatómunkába.

A 2023. októbertől hetente tartandó foglalkozások keretében lehetőségeinkhez mérten bemutatjuk a diákoknak az ELTE Természettudományos Karán folyó munkát, a biológus, fizikus, matematikus, vegyész, földrajziföldtudományi és környezettudományi alap- és mesterszakos képzéseinket.

Jelentkezés határidő: 2023. október 2.

Kapcsolódj be már középiskolásként az ELTE TTK élvonalbeli kutatásaiba! A mentori csapatunk tagjai az interaktív órák során aktuális kutatásaik bemutatásával, a leendő hallgatóinkat váró szakmai és társasági programoknak, illetve a Karunkon végző hallgatók előtt álló életpálya lehetőségeinek az ismertetésével várják a programra jelentkezőket. Igény esetén hibrid formában tartjuk a foglalkozásokat, hogy a Budapesttől távolabb élő diákok is bekapcsolódhassanak.


A Program megvalósítáást a Nemzeti Tehetságprogram támogatta az NTP-STEM-23-0011 kódszámú pályázat által.

ESEMÉNYEK

Megnyitó

Az ELTE TTK Sansz gimnáziumi mentori programjának nyitóünnepsége 2023. november 10-én.

16:00 – Ortvay-terem (földszint, 0.81. terem)

  • Dékánhelyettesi köszöntő: dr. Müller Viktor oktatási dékánhelyettes
  • Intézetek bemutatkozása:
  • dr. Jakobi Ákos központvezető, Földrajztudományi Központ, Földrajz-és Földtudományi Intézet
  • dr. Miklósi Ádám intézetigazgató, Biológiai Intézet
  • dr. Horváth Ákos TDK-felelős, Fizikai és Csillagászat Intézet
  • dr. Timár Gábor központvezető, Földrajz- és Földtudományi Intézet
  • dr. Szalai István intézetigazgató, Kémiai Intézet
  • dr. Zempléni András igazgatóhelyettes, Matematikai Intézet
  • ELTE TTK Talentum Program 2023/24. tanévi menetrendje: dr. Zsákai Annamária, programkoordinátor
  • Kedvcsináló, egy tavalyi Talentum-os’ diák beszámolója: Balatoni Bori

17:00 - ELTE TTK Természetrajzi Múzeum (1117 Budapest, Pázmány P. s. 1/a.) - Tárlatvezetés a Múzeumban: dr. Török Júlia, Biológiai Intézet

Részletek: eseményleírás


A programban résztvevő diákok kötelezettségei

Az ELTE TTK Sansz Tehetségprogram Zárókonferenciája időpontja: 
2024. június. 28. péntek, 16 óra

Helyszín: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, déli épület, Szabó József-terem (földszint D 0.803)

A programban résztvevő diákok kötelezettségei

A programban résztvevő diákok készítsenek összefoglalót a program során végzett tevékenységükről és eredményeikről, esetleg további céljaikról. Akik számára nem zárul le most a projektmunka, hanem tovább folytatják a kutatómunkát, számunkra is kötelező a beszámoló, amelyben felvázolják az eddigi eredményeiket és ismertetik további céljaikat, kitűzött feladataikat.

A Programban résztvevő, a projektmunkájukat / labormunkájukat megkezdő diákok számára a zárókonferencián való részvétel kötelező. Amennyiben a diák a személyes részvételben akadályoztatva van, online bekapcsolódási lehetőséget biztosítunk, így az előadás megtartására van mód online csatlakozással. 

Az elkészített beszámolót a mindenképpen mentoraikkal egyeztessék, a beszámoló elkészítésében és az ellenőrzésben kérjék mentoraik segítségét. A mentoroktatók minden esetben ellenőrizzék és hagyják jóvá az elkészített projektbeszámolót.

A beszámolási kötelezettség a programban résztvevő diákok számára kötelező.

Azonban azok számára, akiknek még nem kezdődött el semmilyen formában a kutatómunka vagy projektmunka, a beszámolási kötelezettség értelemszerűen június 28-án nem kötelező. Számunkra egy későbbi alkalommal biztosítunk lehetőséget a beszámolásra. Természetesen ettől függetlenül azok a diákok is részt vehetnek a konferencián, akiknek még nem kezdődött el a tényleges projektmunka, sőt bíztatunk mindenkit, hogy hallgassa meg társai eredményeit!

További részletek és regisztráció.

Terepgyakorlat


Projektzáró konferencia

A zárókonferencia időpontja: 2024. jún. 28. péntek, 16 óra

Helyszín: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, déli épület, Szabó József-terem (földszint D 0.803)

Az alábbiakban részletezzük a programban résztvevő diákok feladatait:

A programban résztvevő diákok készítsenek összefoglalót a program során végzett tevékenységükről és eredményeikről, esetleg további céljaikról. Akik tovább folytatják a kutatómunkát, számunkra is kötelező a beszámoló, amelyben felvázolják az eddigi eredményeiket és ismertetik további céljaikat, kitűzött feladataikat.

Az elkészített beszámolót a mindenképpen mentoraikkal egyeztessék, a beszámoló elkészítésében és az ellenőrzésben kérjék mentoraik segítségét.

A mentoroktatók minden esetben ellenőrizzék és hagyják jóvá az elkészített projektbeszámolót.

A beszámoló típusa

A beszámolót az alábbi módon készíthetik el és adhatják elő (csak egyik választása kötelező):

  • rövid, 5 perces szóbeli beszámoló a projektről, amelyet a projektzáró beszámoló napon SZEMÉLYESEN adnak elő a résztvevőknek. A szóbeli beszámolót kísérje néhány diából álló prezentáció, amely az előadás vázaként is szolgál. A prezentációhoz a diákok felhasználhatnak bármilyen vizuális- és audiotechnikai elemet. A prezentációt a diák előre egyezteti a mentoroktatóval.
  • rövid, 5 perces szóbeli beszámoló a projektről, amelyet a projektzáró beszámoló napon ONLINE, Teams felületre élőben bejelentkezve adnak elő a résztvevőknek. A konferenciahívás képe kivetítésre kerül a teremben a résztvevők számára. Az online, szóbeli beszámolót kísérje néhány diából álló prezentáció, amely az előadás vázaként is szolgál. A prezentációhoz a diákok felhasználhatnak bármilyen vizuális- és audiotechnikai elemet. A prezentációt a diák előre egyezteti a mentoroktatóval.
  • rövid, minimum 3, maximum 5 perces, előre felvett videóbeszámoló, amely ugyanúgy a projekt eredményeit foglalja össze, de személyes előadás helyett a videó kerül lejátszásra a beszámolónapon. Ebben az esetben nem szükséges közönség előtti személyes vagy élő közvetítés általi önálló előadás. A videóbeszámolót a diák saját maga készíti, a végeredményt egyezteti a mentoroktatóval. A videó felvételéről és vágásáról a diák saját maga gondoskodik. A minőségi követelmények: fekvő formátum, min. HD képminőség. A telefonnal való rögzítés teljesen megfelelő.

Természetesen ez esetben is jelen lehet személyesen a konferencián, de nem feltétel.

A közönség a mentorált diákokból, mentoraikból és a diákok családtagjaiból, meghívott vendégeikből áll.

Poszterszekció (részvétel opcionális):

A diák a kötelező feladaton kívül készíthet tudományos posztert az elért eredményeiről. A tudományos poszter általános formai és tartalmi elemeiről a mentoroktató tud tájékoztatást adni.

A poszter a Program költségén kinyomtatásra kerül A0 formátumban és a beszámolónapon bemutatásra kerül.

A poszter nyomtatásához az elkészült nyomdakész, A0 méretűre optimalizált posztereket legkésőbb 2024. június 24. 16 óráig kell elküldeni a talentum@ttk.elte.hu címre!

 

Technikai információk:

  • A konferenciát élőben közvetítjük. Aki a személyes részvételben akadályoztatva van, lehetőséget biztosítunk az online bekapcsolódásra.
  • A rendezvényen szendvicsebédet, frissítőket biztosítunk!
  • A Talentum program elvégzéséről a programban résztvevő diákok tanúsítványt kapnak, amelyet a helyszínen adunk át.
  • A programban résztvevő diákok számára a zárókonferencián való részvétel kötelező. Amennyiben a diák a személyes részvételben akadályoztatva van, online bekapcsolódási lehetőséget biztosítunk, így az előadás megtartására van mód online csatlakozással. Az online csatlakozást választóknak legkésőbb jún. 25-ig tájékoztatni kell erről a szervezőket a talentum@ttk.elte.hu címen, egyéb esetben a távolmaradást nem tudjuk elfogadni.
  • A konferencián való részvétel bárki számára ingyenes, regisztrációhoz nem kötött. Szívesen látjuk a programban résztvevő diákok hozzátartozóit, családtagjait.
  • A felmerült kérdésekkel kapcsolatban a talentum@ttk.elte.hu címere írhatnak.


Szakmai beszámoló a Projekt megvalósításáról

Sajtótájékoztató 2024.09.18.

Jelentős szakmai sikerrel zárult az ELTE általános- és középiskolás diákok részére indított „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó programja, mellyel csaknem 44 ezer diákot sikerült elérnie

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program (NTP-STEM-23) megvalósítására kiírt pályázatán az ELTE Informatikai Kar 20 millió forint, a Természettudományi Kar pedig csaknem 18 millió forint támogatási összeget nyert el.

Az eredményekről 2024. szeptember 18-án sajtónyilvános projektzáró rendezvényen számoltak be.

Időpont:          2024. szeptember 18.                9:00 óra

Helyszín:         ELTE TTK Kari Tanácsterem és az Informatikai Kar T@T Kuckója

(1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A. 7. emelet)

Program:

09:00-09:05      Kozsik Tamás, ELTE IK dékán köszöntője

09:05-09:10      Müller Viktor, ELTE TTK oktatási dékánhelyettes köszöntője

09:10-09:30      Zsákai Annamária, projektvezető – ELTE TTK 'Sansz' Tehetséggondozó Program (NTP-STEM-23-0011) eredményeinek bemutatása

09:30-09:50      Orosz Tamás projektvezető és Pál Márton alprojekt vezető – A STEMStation@ELTE STEMPont (NTP-STEM-23-0016) projekt eredményeinek bemutatása

09:50-10:00      Turcsányi-Szabó Márta alprojekt vezető – Hív a jövő

10:00-12:00      Bemutató óra a STEAM Kuckóban

Dr. Zsákai Annamária, projektvezető

Dr. Müller Viktor, oktatási dékánhelyettes, ELTE TTK