MOL Professzúra
MOL Professzúra
A Vállalati Professzori Státusz révén a MOL Nyrt. Haas János kutatóprofesszort, a földtudomány doktorát és az általa irányított MTA-ELTE Geológiai, Geofizikai és Űrtudományi Kutatócsoportot támogatja. A támogatás keretében a kutatóprofesszor és az általa irányított kutatócsoport szorosan együttműködik a vállalattal a geológiai és a geofizikai kutatás valamint a szakemberképzés és továbbképzés területén.
A támogatás keretében folyó tudományos kutatás legfontosabb szakterületei:
- regionális földtan és rétegtan, különös tekintettel a Pannon-medence aljzatának geológiai térképezésére és képződményeinek vizsgálatára;
- szerkezetföldtani kutatások a Pannon-medence területén és az azt körülvevő hegységvonulatokban
- a Pannon-medence geotermikus viszonyainak kutatása
- mezozoos karbonátos képződmények szedimentológiai és diagenezis vizsgálata;
- távérzékelési és földi közös jelfeldolgozási módszerek fejlesztése;
Az egyetemi oktatás, szakemberképzés és továbbképzés legfontosabb feladatai:
- Az egyetemi hallgatók célirányos képzésének egyik leghatékonyabb eszközévé az utóbbi években az AAPG Student Chapterek működése vált. A kutatócsoport vezetője az Eötvös Egyetem Student Chapterének oktató támogatója.
- A kutatócsoport tagjai az egyetemi hallgatók számára számos, a szénhidrogén-kutatás szempontjából is nagy jelentőséggel bíró kurzust kínálnak az általunk művelt főbb irányvonalak, a regionális földtan, a karbonát-szedimentológia és diagenezis, valamint a szerkezetföldtan területein.
- A regionális földtan területén a hazai területre vonatkozó ismeretek átadása mellett, a kutatócsoport tagjai a távolabbi régiók geológiájának oktatásában is részt vesznek.
- A karbonát-szedimentológia területén a speciális kollégiumként felvehető karbonátos szekvenciák és ciklusok kollégium, valamint a jelenkori és múltbeli karbonátos üledékes rendszerek bemutatása kiemelt jelentőségű a szénhidrogén-kutatási feladatokra történő felkészítés szempontjából.
- A szerkezetföldtanon belül különös súlyt helyezünk a szeizmikus értelmező software-ek használatára és a szerkezeti értelmezések tanítására.
- A kutatócsoport tagjai szeizmikus szelvények szerkezeti és szénhidrogén-földtani elemzését ötvöző továbbá a szénhidrogén-kutatási kapcsolatú karbonát-szedimentológiai szakdolgozatokat, illetve doktori kutatásokat irányítanak.
- Igény szerint, speciális kurzusokkal és konzultációkkal segítik a MOL szakemberek továbbképzését elsősorban a szerkezetföldtan és a szedimentológia területén